Zeolit a zvieratá v poľnohospodárstve i doma

Štandardný

Zeolit je hornina, ktorej jednotlivé unikátne vlastnosti je možné využívať v tých najrôznejších odvetviach. Patria medzi ne napr. priemysel, stavebníctvo či enviro sféra (ochrana životného prostredia), no v dnešnom článku sa chcem zamerať hlavne na tému zeolit a zvieratá, teda na sféru poľnohospodárstva a hobby. Totižto, zeolit je možné efektívne využiť pri chove poľnohospodárskych zvierat, ako i domácich miláčikov.

Zeolit a poľnohospodárstvo

zeolit

Zeolit je horninou často využívanou aj v poľnohospodárstve

V poľnohospodárstve, pri chove hospodárskych zvierat, sa zeolit využíva dvojako – ako krmivo aj ako stelivo.

Pokiaľ ide o krmivo, zeolit sa využíva predovšetkým ako prísada doňho, pretože jeho adsorbčné vlastnosti zabezpečujú, že krmivo zostane suché a sypké, čím sa zároveň podporuje aj zdravé trávenie hospodárskych zvierat a tiež sa znižuje negatívny dopad takéhoto chovu na životné prostredie tým, že redukuje tvorbu škodlivých látok. Takéto krmivo je teda vhodné pre dobytok, hydinu i ošípané.

Ďalej sa zeolit využíva aj ako prísada do stelív pre maštaľné prostredie. Tu sa opäť využívajú jeho adsorbčné vlastnosti, vďaka ktorým je stelivo schopné adsorbovať väčšie množstvo vody, amoniaku i plynov, čo je najmä v takomto prostredí mimoriadne dôležité. Tým sa opäť znižuje negatívny dopad na životné prostredie (vďaka nižšej koncentrácii amoniaku), ale tiež je takéto stelivo zdravé pre zvieratá, znižuje totižto riziko výskytu rôznych chorôb.

Zeolit a vaše hobby

zeolit

Zeolit môže slúžiť aj ako grit do klietky

Zeolit je však vhodný nie len pre poľnohospodárstvo, ale aj do bežných domácností, hlavne ak máte doma nejakého domáceho miláčika. Ide predovšetkým o mačky, domácich miláčikov, ktorí sa chovajú v klietkach a teráriách a tiež o chov rybičiek v akváriách.

Pre mačky môže poslúžiť ako skvelá alternatíva podstielky do mačacej toalety. Rovnako ako pri stelive do maštaľného prostredia, tak aj pri podstielkach pre mačky platí, že zeolit napomáha odstraňovaniu vlhkosti i pachov, ale má tiež iné výhody, napr. že takáto podstielka je 100% prírodná a tiež, že neznečisťuje mačaciu srsť ani labky. Rovnako zeolitovú podstielku možno využiť aj v klietkach a teráriách (pri chove vtákov napr. ako efektívna náhrada za grit).

A ako je zeolit využiteľný v prípade, že máte doma akvárium? Tu ho je možné použiť ako štrk do akvária. Takisto totižto poskytuje množstvo výhod, vďaka ktorým bude vaše akvárium čistejším a zdravším prostredím pre rybičky žijúce v ňom.

Zanechať komentár