Viete čo je to zeolit? Ak ste už niekde počuli toto slovo, no neviete ho nikam zaradiť, tento článok by vám s tým mohol trochu pomôcť. Ak budete pokračovať v čítaní, nielenže sa dozviete čo zeolit je, ale i aké sú jeho vlastnosti a kde všade je možné ho využiť.
Čo je zeolit
Zeolit je prírodná hornina, ktorá vznikala milióny rokov pri sopečnej činnosti. Hornina, ako ju poznáme dnes, sa vytvárala dlhým procesom za prítomnosti vysokých teplôt a tlakov pôsobiacich na usedené vrstvy sopečného popola. Všetky tieto fyzikálne a chemické premeny dopomohli k vytvoreniu celej skupiny zeolitov. Zeolitové ložisko, v ktorom sa hornina ťaží, máme dokonca aj u nás na Slovensku, v Nižnom Hrabovci.
Súčasťou zeolitu, je i minerál klinoptilolit so špecifickou štruktúrou a výnimočnými vlastnosťami, vďaka ktorým sa môže využívať v rôznych odvetviach. Je to porézny minerál, ktorý je vo svojej spleti mikro dutiniek a kanálikov schopný zachytávať molekuly s menším priemerom ako samotné dutinky. Je teda schopný zachytávať rôzne látky a to látky všetkých skupenstiev. Zeolit – klinoptilolit je teda vynikajúci sorbent.
Využitie zeolitu
Zeolit má vďaka schopnosti zadržiavať rôzne látky veľmi veľké využitie. Môže zadržiavať látky škodlivé ale i prospešné, čo záujem o tento nerast ešte zvyšuje. Je možné ho využiť na pohlcovanie škodlivých látok, ťažkých kovov i rádioaktívnych látok. Preto využíva sa napr. pri rôznych haváriách, kde dôjde k znečisteniu vody. Čistiť vodu pomocou zeolitu je možné i v jazierku, bazéne či akváriu. Zeolit je taktiež možné využiť ako prímes do hnojív. V tomto prípade je jeho úlohou adsorbovať výživné látky z hnojiva a postupne ich uvoľňovať rastlinám. Rastliny tak dostanú vždy primeraný prísun živín, vďaka čomu sú krajšie, zdravšie a silnejšie. Zeolit sa taktiež využíva ako prímes do kŕmnych zmesí, kde pôsobí ako pohlcovač čpavku, vďaka čomu výlučky zvierat zapáchajú menej. Hornina sa však využíva napr. i v stavebníctve, ako prísada do cementu. Jej využitie je naozaj veľké. Kto je zvedavý a pátra, určite zistí viac.