Zeolit a pestovanie bonsajov

Štandardný
zeolit

Zeolit – viete, že túto horninu môžete využiť aj pri pestovaní bonsajov?

Zeolit je hornina, ktorá sa vďaka svojim vlastnostiam a schopnostiam v praxi využíva čoraz častejšie. Jedinečnosť tohto nerastu spočíva v jeho štruktúre a priestorovom usporiadaní atómov. Horninu totiž tvoria konštantné dutinky a kanáliky, ktoré dokážu zachytiť rôzne látky, kvapalné, tuhé i plynné. Je to teda sorbent, ktorý možno využiť v rôznych smeroch. Zeolit cez svoje miniatúrne póry prepustí iba látky s menším priemerom, ako priemer pórov, čo ho zaraduje medzi vynikajúci filtračný materiál.

Široké využitie

Táto vzácna hornina sa využíva v poľnohospodárstve, záhradníctve, stavebníctve, pri čistení vôd, ďalej ako prímes do podstielok  a podobne. My si však poďme povedať pár slov o zeolite, a jeho využití pri pestovaní bonsajov.

Zeolit je možné použiť ako substrát alebo ako prímes pôdnych zmesí pri pestovaní bonsajov ale aj iných drevín či rastlín. Má totiž výborné vlastnosti, ktoré ocení každá rastlina. Pri pestovaní bonsajov sa zeolit používa ako náhrada za akadamu, substrát, ktorý sa pri pestovaní bonsajov používa asi najviac.

Zeolit ako pôdny substrát alebo jeho prímes

Prírodný zeolit, ktorý má vulkanický pôvod podporuje rast rastlín a taktiež napomáha pri ich zakoreňovaní. Pokiaľ sa rozhodnete bonsaj pestovať v čisto zeolitovom substráte, je dôležité aby ste použili hlbšiu misku a aby ste bonsaj o ňu pripevnili, napríklad nejakým drôtikom. Zeolit totiž môže presychať ľahšie, ako spomínaná akadama. Ak na vrch zeolitového substrátu poukladáte mach, odpar vody sa zníži ešte viac. Bonsaj sa upevňuje preto, že by sa pri manipulácii v zeolite, ktorý je sypký, mohol pohýbať. Či je potrebné ho poliať, prezradí farba zeolitu. Keď je zeolit mokrý, má peknú, tyrkysovo modrú farbu. Keď je suchý, je biely.

zeolit

Hnojivo, v ktorom sa nachádza zeolit vám pomôže pri pestovaní bonsajov

Druhou variantou pestovania bonsaja so zeolitom, je použitie pestovateľskej zmesi, ktorá podľa potreby obsahuje 10-50% zeolitu. Zeolit pôdu zľahčí a prevzdušní. Keďže je to sorbent, dokáže na seba naviazať rôzne látky. Pri hnojení na seba viaže živiny z hnojiva, ktoré potom regulovane rastline uvoľňuje.

Zeolit je naozaj vzácna a široko využiteľná hornina a čo ste možno nevedeli, jej ložisko máme aj u nás na Slovensku, napríklad v Nižnom Hrabovci.

Zanechať komentár