Zbrane a zásady správnej a bezpečnej streľby

Štandardný

Každá jedna zbraň, ktorú vlastníte, či už za cieľom sebaobrany alebo pre športový či lovecký účel, si vyžadujú špeciálnu starostlivosť a maximálne bezpečné zaobchádzanie. Správna starostlivosť o zbraň predlžuje nielen jej životnosť a funkčnosť, ale má výrazný podiel aj na spoľahlivosti a samozrejme i bezpečnosti a každé (hoci aj nepatrné) zanedbanie starostlivosti či údržby strelnej zbrane sa môže majiteľovi v najnevhodnejšej chvíli veľmi nepríjemne vypomstiť. Prvým predpokladom pre správnu a bezpečnú streľbu či manipuláciu so zbraňou je teda vždy pravidelná kontrola a precízna údržba zbrane.

zbrane

Poznajte svoje zbrane

Ako správne a bezpečne používať zbrane?

Každá manipulácia so zbraňou si vyžaduje plné sústredenie a jasnú myseľ, takže v žiadnom prípade zbrane nepoužívame pod vplyvom alkoholu či iných omamných látok a ani v silnom emočnom vypätí a rozrušení. So zbraňou narábame vždy ako s nabitou a preto nikdy ani len zo žartu nemierime zbraňou na seba či iné osoby. Pred použitím stav a funkčnosť zbrane vždy dôkladne skontrolujeme a dbáme na dodržiavanie predpisov a pokynov danej strelnice alebo iného priestoru, kde streľba prebieha. Po ukončení streľby zbraň nenechávame nikdy voľne položenú, ale odkladáme ju do puzdra alebo na miesto na to určené.

zbrane

Zbrane aj strelivo je potrebné skladovať v puzdre a na bezpečnom mieste

Používanie zbrane a zásady presnej streľby

Správne používanie zbraní a ovládanie základných pravidiel či zásad presnej streľby je vždy o správnom postoji strelca, dobrom a presnom mierení a ovládaní spúšte. Správny postoj pri streľbe je ten, v ktorom sa cíti strelec najprirodzenejšie (v žiadnom prípade nie strnulo a kŕčovite), či už je to v ľahu, v stoji alebo v kľaku. Dôležité je aj následné správne zamierenie, ustálenie zbrane a docieľovanie, ktoré by však nemalo trvať dlhšie ako 5 až 7 sekúnd, aby sa svaly aj zrak príliš neprepínali a neunavili. Pokojný dych a dokonalé ovládanie spúšte sú ďalšími dôležitými faktormi úspešnej a presnej streľby. Repliky zbraní a zbrane na cvičné streľby nakúpite aj TU.

Zanechať komentár