Vzduchovky – ako si vybrať tú pravú a ideálnu?

Štandardný

Vzduchovky – nenáročné zbrane, ktoré pozná asi takmer každý a zvlášť chlapci a mladí muži, ktorí s týmto typom zbrane zväčša prichádzajú do kontaktu ako vôbec s prvou strelnou zbraňou vo svojom živote. Sú tiež ideálnou zbraňou pri športovej a rekreačnej streľbe na terče, ale dobre poslúžia aj na hubenie škodcov či lov menšej zvery. Ponuka vzduchoviek je na súčasnom trhu dostatočne pestrá a tak si z nej každý vyberie tú správnu vzduchovku práve pre seba. Na výber sú napr. plynové, pružinové alebo kvalitné PCP vzduchovky a voľba tej ideálnej a správnej by mala byť zameraná najmä na účel jej využívania.

vzduchovky

Vzduchovka dlhá s puškohľadom

Vzduchovky – na čo a z akej vzdialenosti plánujete strieľať?

Máte záujem o športovú či rekreačnú streľbu na terč alebo vás viac láka práve lov? To sú otázky, ktoré si pred kúpou tejto zbrane musíte položiť a ktoré vám viac menej rozhodujú aj o druhom dôležitom kritériu a tým je vzdialenosť a dosah streľby. Vzduchovky sú zaradené zväčša do štyroch kategórií a to slabé, stredne silné, silné a super silné (super magnum). Pri streľbe do vzdialenosti asi 30 m sú vhodnou voľbou aj slabšie vzduchovky, ak však pôjde o vzdialenosť streľby okolo 70 m, je potrebné zamerať sa skôr na štvrtú najsilnejšiu kategóriu, tzv. super magnum vzduchové zbrane.

vzduchovky

K vzduchovkám nezabudnite dokúpiť aj puzdro a ostatné potrebné príslušenstvo

Typ zbrane je tiež veľmi dôležitým kritériom

Plynové, pružinové či dokonca PCP vzduchovky, ktoré si vlastne vybrať? Najbežnejšie sú práve pružinové vzduchové zbrane s jednoduchým mechanizmom, ktoré sú cenovo najdostupnejšie, nevýhodou však je dosť silný spätný ráz a náročnosť na kvalitnú optiku. Plynové vzduchovky sú dobrou voľbou pre naozaj komfortnú streľbu, v ich prípade ale počítajte s o niečo drahšou prevádzkou, ako napr. pri PCP vzduchovkách, ktoré sú zárukou maximálnej presnosti a komfortu pri streľbe, nevýhodou môžu byť len vyššie vstupné náklady pri obstarávaní si tejto kvalitnej zbrane.

Zanechať komentár