Výhody teleskopického obušku ako sebaobranného prostriedku

Štandardný

Určitý každodenný nárast kriminality nás občas prinúti zamyslieť sa nad vlastnou bezpečnosťou. Stále viac ľudí si hľadá rôzne osobné ochranné a obranné prostriedky, absolvuje špeciálny kurz sebaobrany, pričom rieši aj otázku výberu a vhodnosti nejakej zbrane. Vzrastajúca obľuba teleskopického obušku tkvie hlavne v jeho prednostiach, medzi ktoré patrí jeho nositeľnosť, relatívna nenáročnosť ovládania, odolnosť a nezanedbateľný psychologický účinok.

teleskopický obušok

Praktický aj vďaka svojim rozmerom

Teleskopický obušok má nenáročné ovládanie

Teleskopická konštrukcia dovoľuje nosiť zložený obušok skryto. Takto zložený teleskopický obušok dosahuje dĺžku okolo 20 cm a pri nosení nás preto nijako neobmedzuje. Túto vlastnosť významne ocenia predovšetkým vodiči a policajti, ktorí môžu mať obušok neustále pri sebe a nezabudnú ho pri rýchlom opustení vozidla. Túto vlastnosť je možné využiť aj pri cestovaní a trávení dovolenky v určitých nebezpečnejších destináciách. Dôležitá je relatívna nenáročnosť ovládania teleskopického obušku. Človek, pre ktorého nie je sebaobrana a používanie obranných zbraní koníčkom, by mal voliť zbraň, ktorej ovládanie by malo byť čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie a nácvik zaberať čo najmenej času. Víkendové kurzy sebaobrany sú často zamerané aj na nácvik používania teleskopického obušku

 Odolnosť obušku

Teleskopický obušok vyrobený z kalenej ocele je omnoho odolnejší než obušok z nekalenej ocele alebo plastový obušok s priečnou rukoväťou. Oceľový obušok nestráca svoje vlastnosti ani pri nízkych teplotách, kedy plast krehne a dochádza k jeho lámaniu. Pri prípadnom prekročení pevnosti sa teleskopický obušok skôr ohne než zlomí, čím nedochádza k vzniku ostrých hrán, ktoré môžu útočníka závažne poraniť a je možné s ním dokončiť sebaobrannú akciu bez akýchkoľvek obmedzení.

teleskopický obušok

Teleskopický obušok 3 v 1 – obušok, svietidlo a paralyzér

 Psychologický účinok teleskopického obušku

Nosenie obranného prostriedku zvyšuje človeku jeho pocit bezpečnosti. Tasenie teleskopického obušku s frikčným spôsobom aretácie je spojené s nezameniteľným zvukovým efektom, kedy do seba zapadnú teleskopické časti obušku. Chrómovaná povrchová úprava obušku aj v relatívne tmavom prostredí odráža svetlo, čo pri zaujatí bojového strehu pôsobí na páchateľa odstrašujúcim dojmom a mnohokrát upustí od pokračovania v útoku.

 

Zanechať komentár