Vetracie systémy – zdravá klíma v domácnosti

Štandardný

Poznáte aj vy tie malé rodinné či partnerské nezhody, keď jeden z vás má potrebu vetrať častejšie ako ten druhý, pretože vy napríklad milujete pocit čerstvo vyvetranej spálne, aj keď možno s o niečo chladnejším vzduchom, lebo práve takto sa vám najlepšie zaspáva a partner uprednostňuje spálňu vyhriatu na maximum? Jeden z vás okná neustále otvára a ten druhý zatvára – myslím, že tento scenár vetrania a nevetrania poznajú viacerí z nás a pritom stačí tak málo, aby sa aspoň tieto nepodstatné konflikty vo vašej domácnosti stali minulosťou… Pomôcť môžu napríklad centrálne vetracie systémy, ktoré sa o správnu cirkuláciu vzduchu v interiéri a zdravú klímu v domácnosti budú starať miesto vás a nepretržite. Zdravým vetraním sa zaoberajú aj rôzne témy ohľadom bývania.

vetracie systémy

Medzi vetracie systémy patrí aj klimatizačné zariadenie.

Moderné vetracie systémy alebo prečo je pravidelné vetranie také dôležité…

Pre zdravú klímu v domácnosti je pravidelné vetranie nielen veľmi dôležité, ale dokonca priamo nevyhnutné, pretože pri nedostatočnom vetraní sa v interiéri zvyšuje vlhkosť, čo so sebou prináša riziko vzniku plesní a následne aj množstvo zdravotných problémov. Zle vetrané miestnosti majú nekvalitné ovzdušie, ktoré má vplyv na to, ako sa človek cíti, zhoršuje sa koncentrácia, môžete sa cítiť unavene a vylúčené nie sú ani bolesti hlavy či oslabená imunita. Dôležité je však nielen vetrať, ale vedieť vetrať správne, napr. v zimnom období by to malo byť nárazové – rýchle vetranie nie dlhšie ako 3 až 5 minút, ale rozdielne požiadavky na vetranie sú aj v starších domoch či zateplených novostavbách. Najlepším riešením je tak riadené vetranie,  ktoré zabezpečujú moderné vetracie systémy, vetranie tak bude nielen pravidelné, ale aj správne.

vetracie systémy

Pre zdravú klímu je vetranie mimoriadne dôležité. Otvorené okno ale cez leto nepatrí zrovna medzi účinné vetracie systémy.

Centrálne a decentrálne vetracie systémy

Optimálnu výmenu vzduchu vo vašej domácnosti môžu zabezpečovať centrálne aj decentrálne vetracie systémy. O tom, ktorý typ je správny práve pre vašu domácnosť si nechajte radšej poradiť od skúseného odborníka (napr. centrálne vetracie systémy sa odporúčajú prevažne pre väčšie budovy). Na trhu je momentálne zastúpená cela rada rôznych modelov vetracích zariadení od oboch variant vetracích systémov.

Zanechať komentár