Tvorba webu a 3 najčastejšie chyby v typografii

Štandardný

Tvorba webu dnes už nie je až tak zložitý a náročný proces, pokiaľ vieme ako na to alebo pokiaľ máme niekoho, kto vie ako na to. Najdôležitejšie je samozrejme vytvoriť web, ktorý bude pre návštevníkov lákavý, upúta ich pozornosť, jeho web design bude v zmysle najnovších trendov, ale zároveň aj poskytne všetky potrebné informácie, ktoré na ňom návštevníci hľadajú. Avšak, popri tom všetkom netreba zabúdať ani na úplne základy, v ktorých sa robia chyby najčastejšie. Viete, aké sú to?

Ak text, tak dostatočne veľký!

Vedeli ste o tom, že na upútanie človeka, ktorý si otvoril vašu stránku máte iba približne 8 sekúnd? Nuž a malým fontom písma sa vám to určite nepodarí. Hoci za akýsi štandard sa považuje 12px veľkosť písma, dnes (vzhľadom na veľkosti obrazoviek, vzdialenosti sedenia od monitoru a iných aspektov) si tvorba webu vyžaduje už používanie oveľa väčšieho písma (od 18px vyššie). Faktom tiež je, že na upútanie pozornosti nie je text práve najvhodnejšou alternatívou, oveľa pútavejšie sú napr. obrázky či videá.

Tvorba webu v kontrastoch

Tvorba webu sa veľmi časťou vyznačuje aj ďalšou chybou spojenou s písmom. Ide o kontrast medzi farbou pozadia a farbou písma na web stránke. Viete, prečo sú strany kníh jednoduché biele a písmo zasa obyčajné čierne? Pretože je to ľahko čitateľné pre každého, kto tú knihu otvorí. A takto nejak by to malo vyzerať aj pri tvorbe vášho webu. Samozrejme, je dizajnovo pekné, ak sa na modrom pozadí použije iba o niečo svetlejší modrý font, avšak takýto text si prečíta minimum ľudí. Zamerajte sa teda na to, aby vaša tvorba webu využívala čo najväčší kontrast medzi farbami pozadia a farbou písma.

Nezabudnite ani na výšku riadka

Pokiaľ máte skúseného webdesignera, tvorba webu v týchto dvoch krokoch by mala byť preňho hračkou. Avšak, aj pri tých najlepších webdesigneroch môže nastať problém pri nastavovaní výšky riadku pre text. Hoci na toto nastavenie sa stále akosi zabúda, je neuveriteľné, ako veľa dokáže na stránke zmeniť. Či už čo sa týka vzhľadu alebo čitateľnosti. Preto dbajte aj na to, aby sa ani na tento pri tvorbe vašej web stránky aspekt nezabúdalo.

Zanechať komentár