Túžite po kuši priamo z Kanady?

Štandardný

Kuša je strelná zbraň vystreľujúca mechanickou silou šípy so špeciálnou konštrukciou. Tento typ ručnej zbrane zohral veľkú úlohu v stredovekých vojnách. V dnešných časoch sa kuše používajú predovšetkým pre športovú a rekreačnú streľbu. V niektorých štátoch je dovolené použivať kuše i pre poľovnícke účely. Podľa spôsobu streľby a konštrukcie delíme kuše na reflexné, pištoľové a kladkové.

Kuše

Kuša reflexná.

Kuše sú tiché zbrane

Kuša patrí k tichým zbraniam, pretože výstrel je pomerne bezhlučný a bez záblesku. Kuše sú teda rovnako ako luky k lovu u nás zakázané a sú upravované zákonom o zbraniach a strelive. Najčastejšie sú vyrobené z dreva, ABS plastu, kompozitu, hliníkovo-uhlíkových zliatin či karbónu. Ich nespornou výhodou je dlhý dostrel, veľká razancia výstrelu a pomerne jednoduchšie ovládanie a mierenie na cieľ.

Reflexné, pištoľové alebo kladkové kuše

Reflexné kuše sú charakteristické svojím veľkým lučiskom. Jeho veľkosť a kvalita  rozhodujú o veľkosti kinetickej energie strely. Sú vhodné pri terčovej a závodné streľbe.  Ďalšou skupinou sú pištoľové kuše, ktoré sú vyhovujúcim typom pre začínajúcich strelcov a pre rekreačnú streľbu. Najpočetnejšou skupinou sú kladkové kuše. Tieto majú lučište osadené kladkami, vďaka ktorým sa zúžilo lučište, čo je výhodou pre lepšiu manipuláciu a prepravu. K rovnakému výkonu je tiež potrebné nižšia naťahovať sila strelca. Tento typ kuší sa v zahraničí využíva na poľovnícke účely.

Kuše

Kuša pištoľová

Kanadské kuše Excalibur

Tento typ kanadskej kuše patrí medzi tradičné reflexné kuše s pomerne  jednoduchým reflexným lučiskom. Reflexom sa označuje oblúkovité zakrivenie ramena pred jeho koncovkou.Teda tesne pred miestom, kde sa nasadzuje tetiva. Reflexné lučište udeľuje šípu dostatok energie potrebnej k zasiahnutiu alebo uloveniu aj veľmi vzdialeného cieľa. Vďaka novým konštrukčným materiálom sú veľmi kompaktné, disponujú vysokým výkonom, sú veľmi presné a spoľahlivé. Pri dodržaní základných pravidiel údržby je táto reflexná kuša takmer nezničiteľná. Poslúži aj v takých extrémnych podmienkach akou je kanadská divočina, ale aj kdekoľvek inde v podobných podmienkach pri potulkách po svete.

Zanechať komentár