Topánky pre najmenších

Štandardný
topánky

Detské topánky – viete, ako ich vyberať?

Správna obuv je dôležitá pre každého z nás, ale v prípade detí to platí ešte dvojnásobne. Správne zvolené topánky sa podieľajú nie len na vývine detského chodidla, ale aj na správnej chôdzi a znižujú riziko zdravotných problémov, hlavne pokiaľ ide o rôzne deformácie chodidla v budúcnosti. Tie totižto bývajú často spôsobené práve nevhodnou obuvou.

Správna veľkosť je prvoradá

Detské topánky by sme mali vždy kupovať s dieťaťom a riadne ich vyskúšať, najlepšie v stoji aj pri chôdzi. Na začiatku je potrebné chodidlá dieťaťa poriadne premerať. Topánky kupujeme vždy o niečo dlhšie ako je samotné chodidlo (približne o 10 – 15 mm), aby prsty mali určitú rezervu na pohyb pri chôdzi aj na správny rast. Rovnako dôležitá ako dĺžka je aj správna šírka detskej topánky.

Materiály a typ obuvi

Najvhodnejšia je obuv z prírodných materiálov, ktorá má schopnosť pohlcovať vlhkosť, keďže detské nožičky sa zvyčajne viac potia. Úplne nevhodné sú syntetické materiály, ktoré sú nepriedušné a neprispôsobujú sa tvaru chodidla. Topánočky by mali byť ľahké, ohybné, ale zároveň aj dostatočne pevné, aby nohu správne fixovali. Dôležité je detské topánky vyberať aj podľa typu prostredia, v ktorom ich bude dieťa nosiť. Obuv, ktorá je určená na nosenie vonku (napr. športová obuv – tenisky) nie je vhodná na nosenie v interiéri. Obuv do interiéru, ktorá bude slúžiť napríklad ako prezuvky do školy či škôlky, je lepšia ľahšia a vzdušnejšia obuv na to určená. Pri kúpe vždy myslite viac na účel a kvalitu ako na aktuálne módne trendy!

Starostlivosť o detské topánky

Nezabúdajte pravidelne kontrolovať opotrebovanosť obuvi a aj to, či je veľkosť topánky ešte stále pre dieťa dostatočná, keďže detské nôžky v prvých rokoch života rastú veľmi rýchlo.

topánky

Vhodné detské topánky sú dôležité aj pre zdravie detí

Obuv pravidelne vetrajte a striedajte najmä vo vlhkom počasí.

Kvalita pre zdravie detí

Správne topánky pozitívne pôsobia nie len na zdravie chodidiel, ale aj na správne držanie tela a tým aj na celkový stav chrbtice (úplne nevhodné sú pre deti napr. vyššie opätky). Zdravie dieťaťa je pre každého rodiča prvoradé, doprajme preto naši deťom nielen zdravú životosprávu a dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, ale aj kvalitnú obuv!

Zanechať komentár