Tehotenstvo týždeň po týždni (9. až 23. TT)

Štandardný
tehotenstvo týždeň po týždni

Ranné nevoľnosti

Prechádzajúci článok bol venovaný tomu, ako prebieha tehotenstvo týždeň po týždni od 1. týždňa tehotenstva až po 8. týždeň. V tomto článku pokračujeme ďalej, dokončíme 1. trimester a prejdeme aj druhým.

Prvý trimester – tehotenstvo týždeň po týždni (pokračovanie)

V deviatom, desiatom až jedenástom týždni sa už bábätko poriadne krúti a hýbe, aj keď tieto pohyby žena ešte necíti. Dieťatko by malo byť dlhé približne 3 až 4 cm. Tehotná žena už zvyčajne spozoruje zvýšenie váhy a môže mať častejšie zmeny nálad, ktoré spôsobujú vysoké hladiny hormónov. Dieťatku sa objavujú nechtíky aj zárodky pre budúce zúbky a vyvíjajú sa črevá.

Končíme prvý a začíname druhý trimester…

tehotenstvo týždeň po týždni

Tehotenstvo týždeň po týždni – kilo po kile

Dvanástym a trinástym týždňom sa blížime ku koncu prvého trimestra tehotenstva a problémy s rannými alebo celodennými nevoľnosťami by mali pomaly ustupovať. Maternica sa zväčšuje a tehotenstvo už začína byť viditeľné. Dieťatko veľmi rýchlo napreduje a je už veľké približne 6 až 7 cm.
Počas tehotenstva je potrebné podstúpiť mnohé vyšetrenia. V tomto období je už určite najvyšší čas ísť na ultrazvukové vyšetrenie ak ste ho ešte nepodstúpili. Vyšetrením z krvi sa zase zisťuje, či sa dieťatko primerane vyvíja aj prípadné odchýlky a vývojové chyby plodu. Toto vyšetrenie sa nazýva prenatálny screening.
Počas 14. až 15. týždňa sa už celkom vyvinula placenta, pupočník aj plodové obaly. Dieťatku začína čiastočne pracovať vylučovacia sústava a začínajú mu rásť vlasy a jemné ochlpenie po celom tele. Dieťatko by malo vyrásť na približne 10 cm. Postupne sa mu vyvíja nervová sústava. Budúcej mamičke začína byť bežné oblečenie tesnejšie a môže sa začať obzerať po materskom oblečení.

tehotenstvo týždeň po týždni

Bábätko 20. týždeň – porovnanie

V 16. až 18. týždni pokračuje vývoj v oblasti stavby kostry a pomaly sa začína ukladať aj podkožný tuk. Vykonáva sa špeciálny Tripple test na zistenie vývojových a genetických odchýlok
Do 20. týždňa gravidity bábätko podrástlo na asi 16,5 cm a mnohé ženy práve v tomto čase pocítia prvé pohyby a majú možnosť dozvedieť sa vďaka ultrazvukovému vyšetreniu pohlavie dieťaťa.
Medzi 21. až 23. týždňom dochádza k rapídnemu rastu mozgu, dieťatko už počuje a čoraz viac sa podobá novorodencovi.

Takto vyzerá tehotenstvo týždeň po týždni v čase, keď sme ukončili 1. trimester a pomaly sa blížime aj k záveru 2. trimestra. To, ako tehotenstvo týždeň po týždni prebieha aj v „záverečnej fáze“, môžete nájsť na portáli MODRÝ KONÍK alebo na v pokračovaní článku.

 

2 Comments

  1. Pingback: Tehotenstvo týždeň po týždni

  2. Pingback: Tehotenstvo týždeň po týždni

Zanechať komentár