Tehotenstvo týždeň po týždni (24. až 40. TT)

Štandardný
tehotenstvo týždeň po týždni

Tehotenstvo týždeň po týždni – od testu k bábätku

V prechádzajúcich článkoch Tehotenstvo týždeň po týždni sme už prešli dvoma trimestrami a tak je čas pozrieť sa na ten posledný, tretí, kedy je čas začať sa tešiť na nastávajúci pôrod…

Končíme 2. trimester

V 24. až 25. týždni tehotenstva už dieťatko meria približne 30-32 cm a váži okolo 600 až 800 g a je čím ďalej tým viac aktívnejšie. U mamičiek sa začína prejavovať tzv. inštinkt hniezdenia a teda príprava  na príchod dieťatka, ako napr. nakupovanie oblečenia, detského nábytku a zariaďovanie bytu.

3. trimester – tehotenstvo týždeň po týždni

V 27. týždni sa začína posledný trimester tehotenstva a u dieťatka stále prebieha proces dozrievania pľúc.
Do konca 28. týždňa je potrebné podstúpiť test na zistenie tehotenskej cukrovky (tzv. glukózový test).
Koncom 30. týždňa tehotenstva meria bábätko okolo 39 cm a váži 1500 g a je čas, aby sa obrátilo dole hlavou. U ženy nastáva obdobie najväčšieho nárastu hmotnosti.
Počas nasledujúcich týždňov býva už čakanie na deň pôrodu čím ďalej náročnejšie. Rastúca maternica smeruje čoraz vyššie, čo môže spôsobovať tráviace problémy (napr. pálenie záhy) a pri námahe sa budúca mamička rýchlejšie zadýcha.
V 32. až 33. týždni je výška aj hmotnosť dieťatka v rozmedzí 45 cm a 1900 g.
V 34. týždni je čas zbaliť si všetko potrebné pre seba aj dieťatko do pôrodnice. Dostatočne odpočívajte a venujte sa sebe.
V 36. týždni je už bábätko takmer pripravené a jediný orgán, na ktorom sa ešte stále intenzívne pracuje, sú pľúca. Stále si cvičí pľúca, skúša hlboké nádychy a vdychuje plodovú vodu. Budúce mamičky už začínajú byť netrpezlivé a najradšej by to už mali za sebou, ale každý deň strávený v maternici je pre pľúca dieťatka nesmierne dôležitý.

tehotenstvo tyzden po tyzdni

Nezabudnite si pripraviť tašku do pôrodnice

Pôrod v 37. týždni už nie je považovaný za predčasný, lebo orgány by už mali byť vyvinuté a pripravené na život mimo maternice. Miery sú približne 48 cm a 2800 g.
Počas 38. a 39. týždňa by dieťa  pri narodení už nepotrebovalo  žiadnu špeciálnu starostlivosť. Nastávajúce mamičky už pociťujú obavy z blížiaceho sa pôrodu, ale práve v tomto čase je príležitosť vychutnávať si posledné chvíľky s bruškom, kým nastane dlho očakávaný deň pôrodu.

Chcete vedieť, čo prináša pôrod alebo iné informácie ohľadom tehotenstva? Odporúčam vám navštíviť stránku pre všetky mamičky – MODRÝ KONÍK!

One Comment

  1. Pingback: Tehotenstvo týždeň po týždni

Zanechať komentár