Pripravujete sa svojpomocne na stierkovanie? Nie je to nič zložité

Štandardný

  Stierkovanie je finálny proces interiérových úprav stien pokrytých omietkou.  Samotné stierkovanie vykonávame vtedy, ak chceme mať steny úplne hladké a rovné. Stierkovanie môžeme vykonávať na paneli, novej vápennej alebo štukovej omietke.  Staršie pôvodné omietky si vyžadujú  poctivé zdrsnenie  a rozmytie pôvodných  interiérových farieb.

Stierkovacie hmoty sa nanášajú len na dobre pripravený podklad

    Podkladový povrch sa musí pred stierkovaním najprv vyrovnať bežným sádrovaním. Až po úplnom zaschnutí omietky je nutné vykonať penetračný náter dostatočne rozriedený vodou. Málo zriedený by mohol na povrchu omietky vytvoriť sklovitý film, na ktorý by sa vám stierková hmota zle nanášala.  Stierkovaciu hmotu si môžete zakúpiť už namiešanú, vhodnú  na okamžité použitie alebo si stierku namiešať sami z práškovej sypkej hmoty.

stierka

Po stierkovaní sa môžete vrhnúť na maľovanie a vytvoriť takéto krásne kúsky

Stierkovanie s pomocou širokej špachtle

    Stierkovú hmotu naťahujeme na stenu širokou špachtľou alebo menším oceľovým naťahovákom. Začnite vždy stropom. Snažte sa stierku naťahovať bez prerušenia a urobiť tak celý strop a každú jednotlivú stenu v kuse tak, aby bol celý povrch jednoliaty. Nanášajte len malú vrstvu a  nanesenú hmotu ešte niekoľkokrát uhlaďte. Nanášaný stierkovací materiál je potreba čo najlepšie spracovať, aby sa jednotlivé časti nanesenej plochy spojili v jeden celok.

profi

Podľa našich rád budete stierkovať ako skutočný profesionál

Aj vnútorné zatepľovacie omietky potrebujú stierku

    Pri nanášaní sa vám občas dostane na  špachtľu alebo hranu naťahováku zrnko štuku alebo inej nečistoty a bude vám „písať“. Preto používané náradie  stále očisťujte. Nanášajte len čistú stierku. Ak sa vytvorí na naťahováku hustejšie hmota, nepoužívajte ju a radšej ju vyhoďte. Ak prerušíte stierkovanie, nádobu so stierkou radšej dobre uzatvorte.

Konečne je tu brúsenie stierky

    Po nanesení nechajte stierku dokonale zaschnúť. Aj keď sa vám stierka bude zdať suchá, je lepšie začať s brúsením až na druhý deň po stierkovaní. Brúsenie stierky nie je skutočne nič príjemné. Pri brúsení vzniká veľmi jemný prach, nepríjemný pri vdýchnutí. Preto nezanedbávajte  bezpečnostné dôležité zásady a pracujte len s nasadeným respirátorom na tvári. Chránte tiež dostatočne svoj nábytok.

Zanechať komentár