Svietidlá vhodné na osvetlenie akvária

Štandardný
svietidlá

Modré svietidlá sú pre akváriá najvhodnejšie

Čisté akvárium s množstvom pestrofarebných rybičiek, bujnou vegetáciou a zaujímavými dekoratívnymi doplnkami je skvelou ozdobou každého interiéru – či už ide o váš príbytok alebo o pracovné priestory. Na to, aby však bolo akvárium zdravé a prosperovalo, je treba ho na začiatku vhodne „zariadiť“ a tiež sa potom oň dôkladne starať. V dnešnom článku sa zameriam hlavne na vhodné svietidlá do akvárií a na to, ako si vybrať substrát, ktorý pôjde na dno akvária.

Svietidlá do akvárií

Svietidlá do akvárií sú veľmi dôležitou súčasťou ich vybavenia. „Dĺžka dňa“ pre ryby by mala byť totižto približne až 12 hodín, čo sa nám za pomoci prirodzeného denného svetla až tak často nepodarí dosiahnuť (možno iba počas letných mesiacov). Vzhľadom k tomu je dobré umiestniť akvárium čo najbližšie k oknu, využiť na jeho osvetlenie denné svetlo a dopĺňať ho ešte umelým osvetlením vždy ráno alebo večer. Ak to z nejakých dôvodov nie je možné, je potrebné osvetľovať akvárium aj počas dňa.

Modrá je dobrá

Vhodne vybrané svietidlá a dostatočná dĺžka osvetlenia počas dňa sú prvým predpokladom na to, aby mali rybičky vytvorené prostredie pre ich dobrú kondíciu a vývoj. Pre akváriá sú najvhodnejšie svietidlá v modrej farbe, pretože nie len že príjemne sfarbia akvárium aj časť miestnosti, v ktorej sa nachádza ale tiež dajú vyniknúť pestrým farbám rybičiek a napomáhajú rastu rastlín umiestnených v akváriu. Ak sa vám modré svietidlá príliš nepozdávajú, siahnuť môžete aj po žltých či červených, dôležité je aj to, aby dobre zapadli do vášho interiéru.

Žiarivka či žiarovka?

Ak si kladiete otázku, či používať žiarovky alebo žiarivky, skúsení akvaristi sa zhodujú, že žiarivky sú vhodnejšie pre vás (vzhľadom k spotrebe energie) i pre ryby. Ich alternatívou však môžu byť aj stmievateľné žiarovky.

svietidlá

Viete, aký substrát do akvária si vybrať?

Substrát na dno akvária

Svietidlá však nie sú jedinou dôležitou súčasťou akvária. Rovnako dôležitý na začiatok je aj substrát na dno akvária. Jednou alternatívou je použiť piesok, avšak čistenie takéhoto akvária si vyžaduje oveľa času aj skúseností. Pre akvaristov – začiatočníkov je preto vhodnejšie použiť štrk do akvária. Z vlastných skúseností odporúčam zeolitový štrk do akvária, ktorý je nie len že vhodný pre ryby aj rastliny v akváriu, ale tiež zabezpečuje samočistenie akvária.

Zanechať komentár