Svietidlá – ako si vytvoriť interiér v krajšom svetle

Štandardný

Svietidlá pri zariaďovaní interiéru zvyčajne vyberáme ako posledné, pretože nám ho dotvárajú a dávajú  konečnú bodku celému nášmu úsiliu vytvoriť si útulný domov. Pri výbere svietidiel je dôležité zvážiť účel, na ktorý ich vlastne potrebujete. Je totižto rozdiel, či budete osvetlenie využívať pri práci, čítaní, relaxe alebo na vytvorenie atmosféry či na niečo celkom iné…

Funkčné, náladové a skryté svietidlá

Svietidlá delíme podľa ich využitia na funkčné a náladové. K náladovým svietidlám patria zdôrazňujúce svetlá, ktoré slúžia na zvýraznenie určitých objektov v miestnosti a svetlá, ktoré sú vlastne dekoráciou interiéru, vyzdvihujú samotný priestor a vytvárajú príjemnú atmosféru. V tejto kategórii existuje ešte aj nepriame osvetlenie, kde je zdroj svetla skrytý, napr. skryté pásové osvetlenie, ktoré nasvecuje steny v miestnosti príjemným mäkkým svetlom. Pri funkčných svietidlách je ich hlavnou úlohou dostatočne osvetliť priestor, pretože sú hlavným a základným zdrojom svetla v miestnosti.

Vzhľad svietidiel, ktorý pasuje do interiéru

Ak sme už určili, akú funkciu majú svietidlá plniť, je čas zamyslieť sa nad vzhľadom a vyberať ho tak, aby dokonale ladil s interiérom. Na výber je niekoľko možností.

Retro a glamour

Momentálne je veľmi obľúbený retro štýl, pre ktorý sú typické veľké lustre vytvorené z farebného plastu, ako aj voľne stojace lampy s veľkými klobúkmi. Ak máte dom zariadený v glamour štýle, výborne sa k trblietavému glamouru zasa hodia svietidlá v zlatej a striebornej farbe. Výbornou voľbou je aj jemný kryštálový luster či luster z iných drobných kamienkov, ktoré sa na svetle pekne ligocú.

Francúzsky vidiek či elegantný minimalizmus?

Upútal vás interiér v štýle francúzskeho vidieka? Potom sú pre vás tými pravými masívne a staro-pôsobiace svietidlá z kovu, ale aj z patiny či prútia. Stále je však dosť vyhľadávaný aj elegantný minimalizmus, ktorý naopak preferuje jednoduché, čisté tvary a striedme farby. Ak dávate prednosť práve minimalizmu, je pre vás vhodné bodové osvetlenie a rôzne dizajnové svietidlá.

Na osvetlenie má veľký vplyv aj farba okolia, preto pri zariaďovaní vašej domácnosti nezabúdajte, že tmavé farby svetlo pohlcujú, zatiaľ čo svetlé ho odrážajú.

svietidlá

Svietidlá vhodné pre glamour interiér

svietidlá

…alebo radšej minimalistické svietidlá?

Zanechať komentár