Šperkovnica ako súčasť interiéru aj po storočiach

Štandardný
šperkovnica

Aj takto vyzerala starodávna šperkovnica z izby Kataríny Veľkej

Šperkovnica má za sebou veľmi dlhú a bohatú tradíciu, je nevyhnutnou súčasťou výbavy každej dámy už niekoľko storočí a nikdy tak úplne nevyšla z módy. Stále, ešte aj dnes, po toľkých rokoch, sa stáva zaujímavou súčasťou interiéru, ktorá akoby vdýchla miestnosti celkom inú a novú atmosféru. Reč je pritom hlavne o šperkovnici, ktorá má nádych starožitnosti, avšak rovnako zaujímavé sú aj súčasné šperkovnice v rôznych dizajnoch, ktoré sa stávajú súčasťami moderne zariadených interiérov.

Šperkovnica v minulosti

Klasická starodávna šperkovnica bola vyrábaná z vysoko kvalitného dreva (najčastejšie z čerešňového, orechového alebo smrekového). Drevo bolo opracované a zdobené – buď vyrytím rôznych motívov alebo použitím vzácnych kameňov. V najbohatších rodinách nebola výnimkou ani šperkovnica vykladaná zlatom. Vnútro šperkovnice muselo byť tiež prepracované. Na jej vystielanie sa používal buď hodváb, koža, alebo jemná slonovina, aby boli šperky jej majiteľky v úplnom bezpečí a nepoškodili sa. Spôsob zdobenia sa však do iste miery líšil aj vzhľadom na oblasť, v ktorej bola šperkovnica vyrábaná (napr. Východná Ázia, Európa, Orient…).

Šperkovnica dnes

Starožitné šperkovnice

Zaujímavosťou je, že v minulosti sa šperkovnica veľmi často stávala aj súčasťou rodinného dedičstva. Niet divu, keď bola tak bohato zdobená. Vďaka tomu je dnes možné obzrieť si mnohé cenné kúsky napr. v múzeách alebo na výstavách, ale tiež tým šťastnejším sa môže podariť nájsť ich v starožitníctvach. Totižto, kvalitné šperkovnice vyrábané z pevného dreva a poctivo vykladané vzácnymi kameňmi sú dnes už skôr raritou a preto, ak aj vy chcete mať doma jeden takýto unikátny kúsok, buď navštívte niekoľko starožitníctiev alebo si ho dajte vyrobiť „na mieru“.

Moderné šperkovnice

šperkovnica

Šperkovnica v modernom dizajne

Nič sa však nedeje ani vtedy, ak vás neláka starodávna šperkovnica zo starožitníctva. Dnes už veľmi jednoducho zoženiete aj šperkovnice s  dizajnom, ktorý skvele zapadne aj do tých najmodernejšie zariadených bytov a domov. Vybrať si môžete buď dizajn, ktorý bude farebný, „šialený“ a bude vás dokonale vystihovať, alebo práve naopak – jednoduchý, decentný a elegantný, ktorý dodá vášmu interiéru nádych luxusu.

Zanechať komentár