Prútený nábytok – ako sa oň správne starať

Štandardný
Nábytok

Záhradný prútený nábytok 

Aj vy patríte k ľuďom, ktorých očiam nesmierne lahodí prútený nábytok? Tiež sa prikláňate k názoru, že vyžaruje teplo domova a pohodu? Každá záhrada či väčší balkón vyzerá oveľa príťažlivejšie, ak v nich vládne krásny a pohodlný prútený nábytok alebo lehátko. Prútený nábytok môžete kombinovať s rôznym typom nábytku a doplnkami. O takýto typ nábytku sa však treba vedieť patrične starať. Najmä ak je vystavený vonkajším vplyvom počasia.

Prírodný prútený nábytok vám vydrží aj roky, ak sa oň dobre staráte. Vydrží aj vlhkosť, no len do určitej miery, inak sa rýchlo zničí a za krátku dobu bude vyzerať ako dlhými rokmi „opoužívaný“. Príliš veľa vlhkosti tiež môže spôsobiť výskyt a rast plesní.

Pre čistenie a údržbu prúteného nábytku dodržujte tieto postupy:

Na začiatok…

Keď oplachujete prútený nábytok, nakloňte ho tak, aby pevnejšia väzba bola na vrchole. To umožňuje, aby prebytok vody stekal na voľnejšej väzbe, ktorá skôr uschne – či už pri pretretí handrou alebo pri prirodzenom voľnom sušení.

Čistenie

Nábytok

Viete ako čistiť záhradný prútený nábytok?

Snažte sa zachovať tvar nábytku. Akýkoľvek nábytok (stolička, stôl, lehátko, taburetka…) pokiaľ je prútený, môže sa stať, že neodhadnete jeho pevnosť a pri opretí sa ohne. Dávajte pozor, aby sa vám to nestalo. Platí to aj pri nábytku, ktorý je prepletený prútmi na niektorých častiach s veľkými medzerami. Nesnažte sa silou-mocou dostať do medzier, aby sa nestalo, že zmeníte vzor, ktorý prútie tvorí. Mokrý prútený nábytok pri ohnutí ostatne na mieste a keď tak zaschne, ostane vám tak navždy. Preto si dávajte pozor na všetky nárazy a nechcené ohýbania. Pri prútenej stoličke sa môže stať, že ak zle potlačíte zopár prútov alebo rameno stoličky, po zaschnutí to zdeformuje celú stoličku a ostane nefunkčná.

Na umytie môžete použiť mierny saponát alebo mydlovú vodu a mäkkú špongiu alebo handričku. Následne opäť opláchnite čistou vodou. Potom prebytočnú vodu zľahka usušte suchou a čistou handrou, a nechajte úplne doschnúť prirodzene na vzduchu – nie však na priamom slnku.

Nakoniec

Na záver, keď je nábytok úplne suchý, potrite ho napr. citrónovým olejom. Aplikujte ľahko mäkkou handričkou. Pomôže to ochrániť povrch, zvýši životnosť a taktiež dodá lesk prútenému nábytku.

V priebehu používania je dobré pravidelné suché čistenie a to najlepšie so štetcom s tvrdými no neabrazívnymi štetinami (napr. štetce na maľovanie obrazov, kefy na čistenie zeleniny alebo zubná kefka). Takto ošetrený nábytok bude vyzerať veľmi dlho ako práve novo zakúpený.

Zanechať komentár