Potrebujem príklepovú vŕtačku alebo vŕtacie kladivo?

Štandardný

Príklepová vŕtačka sa vyznačuje príklepovým mechanizmom, ktorý umožňuje vŕtať do tvrdých stavebných materiálov ako je tehla, kameň alebo betón. Pre vŕtanie s príklepom je nutné používať vrtáky s karbidovým britovým plátkom na hrote vrtáka. V hlavných vonkajších rysoch sa príklepová vŕtačka vzhľadom ani základnou funkciou nelíši od obyčajnej elektrickej vŕtačky. Vyzerá rovnako, vŕta rovnako kvalitne a rýchlo, používa rovnaké skľučovadlo na valcovité vrtáky. Je ale doplnená jedným prepínačom na vypnutie a zapnutie príklepu. Tento typ vŕtačky najviac využívajú domáci majstri na občasné vŕtanie do stavebných aj betónových hmôt.

príklepová vŕtačka

Príklepová vŕtačka značky RIDGID

Ktoré parametre pri jej výbere sledovať?

Pri výbere elektrickej príklepovej vŕtačky sa doporučuje všímať si hlavne také parametre ako je jej príkon, rozsah upnutia skľučovadla, počet príklepov za minútu a samozrejme aj jej váhu. Stredný príkon príklepu vŕtačky je od 500 – 800 W ,veľká a silná má príkon až 800 – 1200 W. Rozsah upnutia skľučovadla 1,5 -13 mm mávajú stredné vŕtačky a 1,5 – 16 mm veľké upnutie má silná vŕtačka. Pri zubovom type skľučovadla sa na upnutie vrtákov používa malý kľučkový nástroj. Pri rýchloupínacom mechanizme sú vrtáky upíname bez nástroja. Hmotnosť strednej vŕtačky je do 3 kg a pri váhe nad 3 kg je to už veľká vŕtačka.

Účinnosť príklepovej vŕtačky

Celkový výkon a nároky na elektrickú príklepovú vŕtačku zásadne ovplyvňujú použité nástroje a príslušenstvo. V tomto prípade sa jedná hlavne o voľbu vrtákov na vŕtanie do stavebných materiálov akým je hlavne betón, kameň a rôzne typy muriva. Pre možnosť použiť vŕtačku ako skrutkovač stačí vybrať vhodné skrutkovacie bity s adaptérom.

príklepová vŕtačka

Vŕtacie kladivo BOSCH

Vŕtacie kladivo je dosť podobné

Vŕtacie kladivo sa veľmi často podobá príklepovej vŕtačke, ale pracuje na úplne inom princípe. Srdcom kladiva je elektro-pneumatický príklep, ktorý má oveľa väčšiu účinnosť ako mechanický príklep. Preto sú vŕtacie kladivá určené prevažne pre náročné vŕtanie do betónových a kamenných stavebných materiálov. Kladivá nie sú tak univerzálne ako príklepové vŕtačky.

 

Zanechať komentár