Plynová pištoľ je určená aj k sebaobrane

Štandardný

Uvažujete už nejakú tú dobu  nad tým, že si z určitých dôvodov zabezpečíte vhodnú plynovú pištoľ? Ako si vybrať plynovú pištoľ či revolver? Čo by ste mali vedieť pred tým, než začnete premýšľať nad výberom plynovej pištole? Ide predovšetkým o ich vhodnosť k jednotlivým aktivitám a samozrejme aj o znalosť legislatívy. Plynovky, známe tiež ako plynové pištole, sa častejšie označujú názvom  signálne plynové zbrane. V našej republike sú voľne predajné občanom, ktorí dosiahli vek 18 rokov.

Plynová pištoľ Cuno Melcher

Plynová pištoľ Cuno Melcher Sig Sauer (zdroj: afg.sk)

Na čo sa plynové pištole používajú

Ich pôvodným účelom a použitím bolo a je, že pod známym názvom  „signálne pištole“ slúžia na športové účely. S pomocou plynových pištolí sa zahajovali preteky a inak tomu nie je ani doteraz. Často ju so sebou nosia ľudia pohybujúci sa po odľahlých miestach v prírode, pretože vďaka svetelnému a zvukovému efektu vie  upozorniť na vašu prítomnosť. Napríklad v prípade, že sa dostanete do problémov a záchranári sa snažia lokalizovať vašu polohu.

Plynová pištoľ Cuno Melcher P08 (zdroj: afg.sk)

Plynová pištoľ Cuno Melcher P08 (zdroj: afg.sk)

Občas vám môže poslúžiť pri sebaobrane

Ďalším stále častejším využitím plynových pištolí je sebaobrana. Plynová pištoľ môže vďaka účinnej látke schovanej v patróne a silnému tresku zahnať nepríjemného zločinca, ktorý vás obťažuje a chce prepadnúť. Plynovky nachádzajú uplatnenie aj medzi pyrotechnikmi a tvorcami ohňostrojov, ktorým slúžia ako spoľahlivá náhrada pre odpaľovanie svetlíc s ohňostrojovými efektami.

plynová pištoľ

Plynové zbrane môžu vyzerať aj takto – model Ekol ASI (zdroj: afg.sk)

Signálna plynová pištoľ alebo revolver

Na trhu sa stretnete s dvoma variantmi plynoviek – revolver alebo pištoľ, pričom každá z nich má svoje pre a proti. Plynový revolver je určený na strieľanie dvoma základnými spôsobmi – DA (Double action – dvojčinný spúšťový mechanizmus) a SA (Single action – jednočinný spúšťový mechanizmus). Nabíjanie sa vykonáva zasúvaním nábojov do komôr vo valci. Plynová pištoľ taktiež využíva pri k streľbe systém DA a SA.  Rozdiel je tu v nabíjaní. Náboje  nevkladáme do valca, ale do zásobníka, ktorý až po jeho doplnení zasunieme na patričné miesto v plynovej pištoli.

Zanechať komentár