Uvažujete už nejakú tú dobu nad tým, že si z určitých dôvodov zabezpečíte vhodnú plynovú pištoľ? Ako si vybrať plynovú pištoľ či revolver? Čo by ste mali vedieť pred tým, než začnete premýšľať nad výberom plynovej pištole? Ide predovšetkým o ich vhodnosť k jednotlivým aktivitám a samozrejme aj o znalosť legislatívy. Plynovky, známe tiež ako plynové pištole, sa častejšie označujú názvom signálne plynové zbrane. V našej republike sú voľne predajné občanom, ktorí dosiahli vek 18 rokov.
Na čo sa plynové pištole používajú
Ich pôvodným účelom a použitím bolo a je, že pod známym názvom „signálne pištole“ slúžia na športové účely. S pomocou plynových pištolí sa zahajovali preteky a inak tomu nie je ani doteraz. Často ju so sebou nosia ľudia pohybujúci sa po odľahlých miestach v prírode, pretože vďaka svetelnému a zvukovému efektu vie upozorniť na vašu prítomnosť. Napríklad v prípade, že sa dostanete do problémov a záchranári sa snažia lokalizovať vašu polohu.
Občas vám môže poslúžiť pri sebaobrane
Ďalším stále častejším využitím plynových pištolí je sebaobrana. Plynová pištoľ môže vďaka účinnej látke schovanej v patróne a silnému tresku zahnať nepríjemného zločinca, ktorý vás obťažuje a chce prepadnúť. Plynovky nachádzajú uplatnenie aj medzi pyrotechnikmi a tvorcami ohňostrojov, ktorým slúžia ako spoľahlivá náhrada pre odpaľovanie svetlíc s ohňostrojovými efektami.
Signálna plynová pištoľ alebo revolver
Na trhu sa stretnete s dvoma variantmi plynoviek – revolver alebo pištoľ, pričom každá z nich má svoje pre a proti. Plynový revolver je určený na strieľanie dvoma základnými spôsobmi – DA (Double action – dvojčinný spúšťový mechanizmus) a SA (Single action – jednočinný spúšťový mechanizmus). Nabíjanie sa vykonáva zasúvaním nábojov do komôr vo valci. Plynová pištoľ taktiež využíva pri k streľbe systém DA a SA. Rozdiel je tu v nabíjaní. Náboje nevkladáme do valca, ale do zásobníka, ktorý až po jeho doplnení zasunieme na patričné miesto v plynovej pištoli.