Spoločnosti založené v zahraničí sa využívajú najmä pre rozmanitosť právneho prostredia a s tým súvisiace výhody podnikania. Takéto podniky sa delia na dve skupiny a to offshore a onshore spoločnosti. Každá z nich má svoje výhody aj nevýhody, no je možné využiť kombináciu oboch typov spoločností pre dosiahnutie maximálneho požadovaného účinku. Offshore a onshore podnikanie má niečo spoločné – ich cieľom je optimalizovať svoje financie. Kedy je však vhodnejšie založiť si offshore a kedy onshore spoločnosť?
Čo sú onshore spoločnosti?
Onshore spoločnosti sú klasické zahraničné spoločnosti založené v krajinách so štandardným daňovým prostredím, čo znamená, že spoločnosť založená v tejto jurisdikcii musí platiť dane, viesť účtovníctvo a odovzdávať reporty, informácie o vlastníkoch sú verejné atď. Onshore spoločnosti jednoducho využívajú výhody tradičného ekonomického systému a hľadajú rôzne daňové úľavy, výhody či zľavy. Medzi najobľúbenejšie krajiny pre onshore podnikanie patrí Cyprus, Veľká Británia, Holandsko či Malta a medzi výhody onshore podnikania patrí nižšie daňové zaťaženie, stabilný právny systém, väčšie množstvo uznateľných nákladov, lepší imidž spoločnosti aj ľahšie získanie partnerov. Proces založenia onshore podniku je navyše veľmi jednoduchý a dá sa vyriešiť online bez toho, aby ste museli niekam cestovať.
Onshore spoločnosti a výhody offshore podnikania
Offshore podnikanie je na rozdiel od onshore podnikov založené v krajinách, ktoré sa inak nazývajú aj daňové raje. Medzi najznámejšie patrí Belize, Panama či Seychely a podnikanie v nich je výhodné hlavne kvôli minimálnemu alebo až nulovému daňovému zaťaženiu ako aj úplnej anonymite, pretože informácie o vlastníkoch sú dobre chránené. Každá offshore krajina je však špecifická, má vlastné zákony a podmienky pre podnikanie. Offshore spoločnosti sú skvelou možnosťou pre ostrieľaného biznismena s vysokými tržbami a naopak onshore spoločnosti sú výhodné skôr pre začínajúceho podnikateľa s nízkym obratom.