Nábytok v štýle francúzskeho vidieka – provensálsky nábytok

Štandardný
nábytok

Pre nábytok je typická zašlá farba

Každý z nás má svoj vlastný štýl či už v obliekaní alebo v oblasti bývania a nábytku. Každý typ nábytku je niečím charakteristický. U moderného nábytku sú to jeho čisté línie, u rustikálneho nábytku jeho zdobenosť a honosnosť a u provensálskeho nábytku zas svetlé farby a akási zašlosť a patina.  Ak ste romantický typ, máte radi prírodu a vidiek a chcete do vášho príbytku priniesť teplo južného Francúzska, je práve provensálsky nábytok pre vás ten pravý.

História

Názov „provensálsky nábytok“ bol odvodený od časti Francúzska, ktorá sa nachádza pri Stredozemnom mori. Provensálsko je známe najmä vďaka svojej histórii a krásnym levanduľovým poliam, ktoré sú zakvitnuté od júna do septembra.

Korene provensálskeho štýlu siahajú do roku 1800. V tom období si Francúzi v Paríži presadzovali francúzsky palácový štýl a na vidieku začal pomaly vznikať štýl bývania, ktorý viac uspokojoval potreby vidiečanov.

Charakteristické znaky

nábytok

Najpoužívanejším materiálom je drevo

Nábytok v štýle francúzskeho vidieka je veľmi blízky prírode. Vyrába sa z masívneho dreva a z čisto prírodných materiálov. Doplnky sú zo 100% -nej bavlny a ľanu.

Farebná škála sa pohybuje od bielej, slonovej kosti a smotanovej až po svetlohnedú a svetlosivú. Všetky prvky spoločne vytvárajú jasné, svetlé a príjemné dojmy.

Provensálsky nábytok je charakteristický jemnými krivkami v jednoduchom a nadčasovom štýle, obohatený rezbou. Hodí sa do rustikálnych domácností, kde využitie kameňa a dreva (podlaha, trámy) zostávajú ponechané prírodné, neopracované.

Charakteristickým znakom je patina, ktorá vytvára dojem opotrebovanosti a starožitnosti. Táto dekoratívna úprava sa väčšinou uplatňuje na rámoch obrazov,  stoloch, ale aj skriniach, či nočných lampách.

Tento štýl je odlišný od ostatných francúzskych vidieckych štýlov, pretože je veľmi jemný a ženský. Ako dekorácie sa používajú tapety, obrazy s kvetinovým motívom. Tou najtypickejšou  je levanduľa, ale tiež ruža a ľalia.  Obľúbené sú aj výšivky na vankúšoch v jemných pastelových farbách.

nábytok

Provensálsky nábytok je jemný, ženský

V provensálskom štýle má už nábytok dosť veľkú dekoratívnu hodnotu, a preto je veľmi citlivý na prezdobenosť.  Ak si váš domov v tomto štýle preplníte množstvom dekorácií, bude pôsobiť gýčovo. Doplnky preto vyberajte veľmi striedmo.

Máte už váš byt zariadený? Nič nie je stratené. Atmosféru tohto štýlu vám pomôžu dotvoriť  jednoduché košíky z bieleho alebo sivého prútia, drevené škatuľky s bielou lazúrou, masívne drevené rámy na obrazy a zrkadlá, svietidlá, či biela keramická jedálenská súprava.

Zanechať komentár