Móda podľa Coco Chanel

Štandardný
móda

Móda podľa Coco Chanel

Dámska móda by bez výrazného vplyvu Coco Chanel vyzerala dnes úplne inak. Možno by sme stále nosili nepohodlné, vrstvené a dlhé šaty. Coco ako prvá odhalila lýtka, zvýraznila krivky skutočnej ženy, ale zároveň zaviedla chlapčenské strihy vlasov a nohavice.

Kto je Coco?

Gabrielle Chanel sa najskôr snažila presadiť ako speváčka v kabarete, kde si aj vyslúžila prezývku Coco podľa jednej jej piesne. K svojim vystúpeniam si navrhovala aj kostýmy, v ktorých sa už vtedy odzrkadľoval jej jedinečný štýl. Coco sa odsťahovala do Paríža, kde začala pre priateľky navrhovať a vyrábať prvé klobúky a doplnky. Ako modistka si postupne začala získavať obdivovateľky a tým aj zákazky.

Za čo jej vďačíme?

Prvý butik si otvorila v roku 1912. Jej dámska móda vo výkladoch bola vysoko elegantná, zmyselná, ale zároveň veľmi pohodlná a praktická. Najvýraznejšie prvky, ktoré obsahovala jej móda boli tvídové kostýmy jednoduchého vestového strihu so zapínaním na gombíky. Často siahala po lakovanej obuvi s odlišnou špičkou, ktorá šikovne opticky skracovala nohu. A neodmysliteľné sú ešte takzvané malé čierne šaty, ktoré sú vhodné na každú príležitosť a sú dodnes základom šatníka každej dámy. Coco zaviedla nohavice ako bežnú súčasť obliekania, neskôr po 2. svetovej vojne pridala aj nohavice do zvonu.

móda

Perál nikdy nie je dosť…

Jej originalita sa prejavovala aj v schopnosti kombinovať zdanlivo nekombinovateľné materiály a látky. Pod vedením Coco vznikol v roku 1922 legendárny parfum Chanel No. 5 a zaslúžila sa aj o rozšírenie spektra dámskych vôní o celý rad syntetických esencií. Dámska móda je jej naveky vďačná za prínos v podobe šperkov z perál a námorníckych motívov v obliekaní žien. Medzi jej najslávnejšie zákazníčky patrili Andrey Hepburn, Grace Kelly alebo Jacquelin Kennedy.

O Coco je známe, že inšpirácia pre prácu vychádzala aj z radov jej milencov, o ktorých sa často vyjadrovala ako o deťoch, s ktorými treba vedieť zaobchádzať. Coco Chanel sa riadila heslom, že existuje len čas na prácu a čas na lásku. Možno je aj preto pre mnohých zdrojom stálej inšpirácie dodnes.

Zanechať komentár