Matrace – základ dobrého spánku

Štandardný
matrace

Dobre vyzerajúca posteľ nie je všetko, veľmi dôležité sú aj kvalitné matrace

posteli strávime asi tretinu svojho života, približne sedem hodín denne a deti dokonca ešte viac. O tom, ako strávime väčšinu tohto času a či sa naozaj dobre vyspíme, rozhoduje správna posteľ a kvalitné matrace v nej. Vy sami rozhodujete, či si naozaj dobre odpočiniete alebo sa budete len nepokojne prehadzovať z boka na bok a ráno sa zobúdzať „dolámaní“. Preto nikdy nepodceňujte výber vašej postele a matracov.

Vyberáme posteľ a rošty

Prvým krokom, ktorým by ste mali začať svoj výber, je dĺžka a šírka postele. Rozhodne by ste sa v nej nemali cítiť stiesnene, preto by mala byť dlhšia asi o 20 až 25 cm ako je vaša telesná výška. Zvážiť treba aj výšku postele. Často sa pri výbere lôžka rozhodujeme hlavne podľa vzhľadu, dôležitejší ako dizajn je však súlad medzi roštom a matracom, ktorý by mali tvoriť zohratú dvojicu. Všeobecne platí, že aký rošt, taký matrac. Pri jednoduchom latovom rošte sa používajú pružinové matrace, pri polohovateľných lamelových roštoch zase penové, a latexové matrace a taštičkové a pružinové matrace sa používajú pri nepolohovateľných lamelových roštoch. Kvalita roštu závisí od ich počtu a uchytenia do rámu postele.

Podľa čoho si však vybrať matrac?

Ako si však vybrať ten správny matrac, keďže na trhu je taký veľký výber a toľko možností?

matrace

Správne vybraté matrace vám dokážu zabezpečiť zdravý spánok na niekoľko rokov

Matrac si treba vyberať nielen na základe typu, ale aj tvrdosti a tá závisí od vašich nárokov na spanie, ale aj od zdravotného stavu a prípadných zdravotných problémov, ktorými trpíte. Ak si vyberiete veľmi mäkký variant matraca, chrbtica nebude mať zabezpečenú dostatočnú oporu, naopak pri tvrdých matracoch môžete pociťovať nepríjemné bolesti kĺbov a celkový pocit nepohodlia. Dobrý matrac sa pri bodovom zaťažení prehne v mieste tlaku, ale inak si zachová svoju výšku.

Najlepšie je, ak si matrac môžete priamo v predajni vyskúšať, aby ste zistili či vám vyhovuje a či sa cítite pohodlne, pretože voľba toho správneho matraca je polovica úspechu zdravého spánku.

Zanechať komentár