Interiérové farby v malých priestoroch

Štandardný
interiérové farby

Nebojte sa výraznejších farieb

Bývate v byte alebo dome malých rozmerov a rozmýšľate o tom, ako ho opticky zväčšiť? Určite ste už počuli, že veľmi nápomocné v tomto prípade sú práve interiérové farby, použité na stenách jednotlivých miestností. Existuje však niekoľko mylných názorov, ktorých by ste sa určite nemali držať. Jedným z týchto názorov je, že na zväčšenie priestoru je dobré použiť paletu bielych farieb. Alebo to, že ak v miestnosti bude menej nábytku, opticky bude vyzerať väčšia. To vôbec nie je pravda. Ak sa pýtate, aké interiérové farby by ste mali použiť, vezte, že neexistuje žiadne konkrétne pravidlo. Možno jedno, a síce, že by ste si mali vyberať farby, ktoré sa vám páčia, a ktoré vás nejakým spôsobom vystihujú a pôsobia na vás príjemne. Samozrejme na použitie farieb do interiéru existujú nejaké tipy a triky, a práve o nich si niečo povieme.

Ako opticky zväčšiť priestor

Asi najlepším spôsobom ako opticky zväčšiť priestor, je požitie jasných farieb. Uprednostnite paletu prenikavejších farieb, pred tými nudnými. Vyskúšajte horúcu červenú, elektrickú modrú, žltú či zelenú.

Trochu rozruchu do miestnosti môžete priniesť fŕkancami farby na radiátore, vo vnútri knižnice či na parapetných doskách okien. Izba vďaka nim bude vyzerať aj o niečo „hlbšia“. Zväčšenie miestnosti, napr. obývačky, môžete dosiahnuť aj v prípade, že táto miestnosť susedí s chodbou alebo vstupnou halou. Aby ste dosiahli požadovaný efekt, do chodby by ste mali použiť tmavšie interiérové farby, ktoré v obývačke prejdú do bledších odtieňov.

Jednou z miestností, kde môžete použiť odvážne interiérové farby je kuchyňa. Ak chcete, aby vyzerala výrazne, skúste ju ladiť napr. do červena. Neoľutujete! Odvážnych farieb sa nemusíte štítiť ani v prípade kúpeľne. Kúpeľňa jemných pastelových farieb síce môže vyzerať dobre, no pre zväčšenie efektu sa určite odporúča niečo odvážnejšie.

Optické zväčšenie priestoru môžete dosiahnuť aj farebnými pásmi, prípadne ak na strop použijete svetlejšiu farbu než na steny.

interiérové farby

Interiérové farby je dobré najprv otestovať

Skôr ako aplikujete interiérové farby

Predtým, než ale začnete vami vybrané interiérové farby aplikovať na steny, mali by ste si ich najprv otestovať. Vyhraďte si malý priestor, na ktorý farby vyskúšate. Farba na stene vyzerá inak ako vo vedre, preto vďaka tomuto kroku získate lepšiu predstavu. Vyberajte si interiérové farby, ktoré vystihujú vás i váš priestor. A ak sa náhodou neviete rozhodnúť, skúste o pomoc požiadať odborníkov zo San Marco.

Zanechať komentár