Hysteroktómia – kedy a prečo

Štandardný

Hysteroktómia. Tento pojem možno veľa z nás nepozná a už ešte menej z nás vie čo pojem znamená alebo čo popisuje. Článok je určený viac pre ženy, pretože hysteroktómia je najčastejší gynekologický chirurgický zákrok.

Čo vedie k tomu, že je zákrok nevyhnutný?

Hysteroktómia je chirurgické odstránenie maternice a vykonávať by sa mala iba v najkrajnejších prípadoch. Po vykonaní tohto zákroku, už totiž žena nemenštruuje a teda nemôže otehotnieť, k čomu sa pripájajú aj rôzne psychické problémy ale i zmeny v tele ženy. Mnohé ženy v reprodukčnom veku postihujú myómy, nezhubné nádory maternice. Ich rast podporuje hormón estrogén, ktorý sa v tele tvorí až v období pohlavnej dospelosti. Myómy sa môžu vyskytnúť na povrchu i vo vnútri maternice. Ich prítomnosť veľa žien nijako zvlášť nepociťuje. Nemajú žiadne zdravotné problémy, iba pocit únavy, ktorý však môže mať viacero príčin. Keď však myómy narastú a premnožia sa, spôsobujú rôzne zdravotné problémy – znetvorenie maternice, nadmerné krvácanie, neplodnosť, bolesť v podbrušku, komplikácie počas tehotenstva či pri pôrode alebo potrat.

Hysteroktómia – ďalšie dôvody

Tieto problémy sa lekári snažia riešiť rôznymi metódami a hysteroktómia prichádza do úvahy len ako krajné riešenie, napríklad keď sa nezhubné nádory zmenia na zhubné. Dôvodov na tento zákrok je ale viacero. A to napríklad aj pri počiatočnom štádiu rakoviny maternice, závažnom poranení maternice, pri neutíšiteľnom krvácaní po pôrode, pri vrastenej placente, pri ochorení sliznice maternice a pod.

Metódy

Hysteroktómia sa prevádza viacerými spôsobmi – vaginálna, laparoskopická, laparoskopicky asistovaná vaginálna, abdominálna hysteroktómia. Záleží od štádia ochorenia. Pri jednoduchej hysteroktómii sa odstráni iba maternica, vaječníky ostávajú a hormonálne funkcie nie sú narušené, pri úplnom odstránení dochádza aj k odstráneniu vaječníkov. Hysteroktómia sa samozrejme vykonáva iba na odporučenie lekára.

Pooperačné následky

Zákrok však so sebou prináša rôzne pooperačné problémy. Ženy majú po zákroku často problém vyrovnať sa s tým, že už nebudú môcť mať deti a po odstránení maternice sa cítia menejcenne. V prípade totálnej hysteroktómie sa menopauza u žien objaví oveľa skôr. Zákrok sa však vykonáva iba keď je naozaj nevyhnutný a v mnohých prípadoch žene zachráni život.

Ak sa chcete o hysteroktómii dozvedieť viac, navštívte stránku Modrý Koník, kde si okrem iného môžete prečítať aj príspevky čitateliek, alebo sa zapojiť do diskusie.

Zanechať komentár