Hnojivo NPK pre zdravie a silu rastlín

Štandardný
Hnojivo NPK

Hnojivá – BIO potraviny

Možnosť pestovať zeleninu vo vlastnej záhrade je dnes veľmi veľkou výhodou. A to minimálne z 2 dôvodov. Tými sú cena a kvalita. Ovocie a zelenina kupovaná v obchodoch nás vyjde dosť draho a ak kupujeme bio potraviny, tak ešte drahšie. No ani pri potravinách označených ako bio, si nemôžeme byť úplne istí, či neboli nejakým spôsobom chemicky ošetrované. Pri pestovaní vo vlastnej záhradke, vieme čo používame a teda vieme čo jeme. Pre zlepšovanie kvality plodín, väčšinou používame hnojivo NPK, kompost alebo maštaľný hnoj.

Hnojivo NPK

Ak chceme zlepšiť podmienky rastlín v našej záhrade a nemáme k dispozícii kompost či maštaľný hnoj, dobrou možnosťou je aj hnojivo NPK. Písmená NPK označujú prvky N – dusík, P – fosfor, K – draslík. Sú to živiny, ktoré sú pre rast rastlín jedny z najdôležitejších. Na každom hnojive NPK, by mali byť i čísla, napr. 5-5-5, ktoré označujú percentuálnu hmotnosť živín v hnojive. Je veľmi dôležité si ich všímať a taktiež dôležité je prečítať si, ako by sa hnojivo NPK malo dávkovať. Dávkovanie hnojiva treba robiť pozorne, pretože i veľa dobrého môže škodiť.

Ako živiny NPK pôsobia na rastliny

Asi najdôležitejšou živinou, ktorú rastlina pre svoj život nevyhnutne potrebuje, je dusík (N). Tento je zodpovedný zato, že rastliny sú zelené. Dusík veľmi ovplyvňuje rast a zdravie rastlín. Je v ňom obsiahnutý aj chlorofyl, ktorý zodpovedá za fotosyntézu. Dusík taktiež podporuje rast nových výhonkov, listov a pukov. Rastlina musí dusík prijať cez pôdu, takže dusík obsiahnutý vo vzduchu jej k rastu nepomáha. Práve preto používame hnojivo NPK. Nedostatok dusíka sa prejavuje žltnutím listov a spomalením či zastavením rastu. Rastliny s nadbytkom dusíka tmavnú, rastú oveľa rýchlejšie, no sú slabšie a chudobnejšie. Fosfor sa stará najmä o koreňový systém. Je dôležitý i počas kvitnutia a tvorby semien. Pri jeho nedostatku, rastlina dostáva matne zelené listy a stonky sú mierne purpurové. Rastlina žltne a celkovo vyzerá dosť nezdravo. Kvitnutie je oslabené. O zdravie rastliny sa stará draslík. Vďaka nemu sú rastliny odolnejšie voči rôznym chorobám a odolnejšie sú i voči mrazom. Jeho nedostatok sa na rastlinách prejavuje ich neduživosťou, malým počtom plodov. Listy žltnú a kvety blednú. Ak teda chcete mať silné a zdravé rastliny, používajte hnojivo NPK.

Hnojivo NPK

Pestovanie v záhrade

Zanechať komentár