Dnešné pohovky – štýly, trendy, materiál

Štandardný
pohovky

Pri výbere pohovky by malo byť na prvom mieste hlavne pohodlie

V súčasnosti už pohovky neplnia len praktickú funkciu ale svojimi tvarmi, farbami a originálnym dizajnom sa stávajú dôležitou dekoráciou moderného interiéru.

Aktuálne trendy

Dnešné pohovky sa vyrábajú rozmernejšie a komfortnejšie ako v minulosti. Hĺbka sedenia sa predlžuje, područky sa rozširujú a výška opierok sa znižuje. Väčšia a zároveň rozdielna hĺbka sedenia poskytuje väčšie pohodlie, sedenie v rôznych polohách a taktiež možnosť ležania. Dômyselne je tiež riešené polohovanie a možnosť ukladania vecí do úložného priestoru. V zásade je však snaha o to, aby miestnosť pôsobila vzdušne a pohovka príliš nezaťažila interiér a z tohto dôvodu sa čoraz častejšie stretávame s pohovkami bez područiek.

Aktuálne farby

Pri výbere pohovky farba zohráva dosť podstatnú úlohu. Trendom sú neutrálne farby ako čierna, béžová, šedá, biela a hnedá, ktoré sa vyznačujú svojou elegantnosťou, no svoje miesto si našli aj svieže farby ako červená, fialová, zelená, modrá a tiež kombinácie mladistvo pôsobiacich vzorov v retro štýle.

Štýl

Nielen k farbám ale aj k tvarom a materiálom je dnešná móda veľmi zhovievavá a fantázii či vkusu sa medze nekladú. Trendy sú pohovky hranaté s čistými tvarmi a líniami bez zbytočných ozdôb, ale aj pohovky spojené do kriviek a oblúkov, ktoré však vyžadujú okolo seba dostatočný priestor, aby vynikli. Dizajn pohoviek sa vracia aj do minulosti a moderné sú aj pohovky stojace na nožičkách. Každopádne by pohovka mala ladiť so štýlom nášho interiéru.

Materiál

pohovky

Pre pohovky sú obľúbené najmä neutrálne farby (napr. béžová).

Do popredia sa dostáva kombinácia koženky, ekokože s poťahovanou látkou napr. šenil, alkantara, antara. Koženka sa používa na očalúnenie spodnej časti pohovky a podrúčok, je odolnejšia voči oderu a lepšia na údržbu. Keďže látkové pohovky sú náročnejšie na údržbu, novinkou sú pohovky s teflónovou povrchovou úpravou, ktorých čistenie je jednoduchšie a menej náročné.

Badateľný je aj postupný odklon od multifunkčnosti, takže rozkladacie pohovky sú mierne na ústupe. Ukázalo sa totiž, že ten istý kus nábytku nemôže plniť rovnako dobre aj funkciu komfortnej pohovky a zároveň kvalitnej postele.

Zanechať komentár