Čo sa dá chápať pod označením retro nábytok?

Štandardný

Pomerne často sa nám možno stáva, že používame výrazy, ktoré sú módne a a ani sa poriadne nezamyslíme nad ich správnym používaním či obsahom. Určite k ním patrí aj spojenie slova retro a nábytok. Obecne retro naznačuje niečo z minulosti, starší kultúrny či módny štýl, ktorý sa v určitej forme a podobe vracia do dnešných dní a používame ho denne aj v podobe retro interiéru. Prečo nie, rôznych štýlov je okolo nás neúrekom, je z čoho si vyberať.

Nielen retro nábytok

Pod pojmom retro je teda možné chápať kultúrne zastaraný štýl nábytku, módny  alebo technologický trend, ktorý sa sa po vhodnej úprave stáva ešte raz funkčným a atraktívnym a vracia sa do nášho každodenného praktického života. Stretávame sa tak nielen s retro nábytkom, ale takýto termín sa používa na označenie zastaraných ručných písacích strov, registračných pokladníc, mobilných telefónov ale dokonca aj počítačových hier. Ak sa teda rozhodneme pre kúpu retro nábytku, je to určitým spôsobom aj výrazom nášho postoja a vzťahu k nedávnej minulosti.

retro nábytok

Nový nábytok vyrobený v štýle retro.

Retro umenie a nábytok

Označenie niečoho aj termínom retro  je dnes často používané v pozitívnom slova zmysle. Odkazuje to na nejaké atraktívne produkty, ktoré už často nie sú k dispozícii. Aj špeciálne kusy nábytku. Ako retro umenie je najčastejšie považované obdobie začiatku päťdesiatych rokov minulého storočia s  érou plagátov v štýle pop-artu, na ktorom je založené retro umenie. Takéto umenie malo za cieľ stať sa obľúbeným masovým typom jeho rôznych foriem a prejavov.

Retro nábytok aj ako kvalitné funkčné repliky

Ak sme teda takýto retro typ, potom si postupne môžeme zariadiť  rodinný dom, byt či vidiecku chalupu krásnym retro  nábytkom v starom duchu. Celkový interiérový vzhľad sa dá vylepšiť vhodnými retro doplnkami.  Pôvodné retro kusy nábytku sa dajú zohnať v starožitníctve a špecializovaných burzách a aukciách. Mnohým stačia aj kvalitné repliky retro nábytku. Prečo nie?

retro stolička

Zvýšený záujem ľudí o retro nábytok dáva priestor kvalitným replikám, ktoré sú rýchlejšie a lahšie dostupné.

 

Zanechať komentár