Čo je brokovnica?

Štandardný

Bohatá ponuka zbraní na trhu vám umožňuje vybrať si od tých najlacnejších až po tie cenovo nákladnejšie, záleží preto len na vás a vašej peňaženke, pre ktorú sa rozhodnete. Army shopy sú však zbraňami doslova preplnené a pre začínajúceho strelca môže byť výber zbrane vcelku stresujúcou záležitosťou. Na Slovensku patria k najobľúbenejším zbraniam najmä brokovnice. Brokovnica sa používa na športovú či loveckú streľbu, ako napríklad na lov drobnej zveri, no brokovnica je vyrobená tak, aby dokázala okamžite skoliť aj väčšie zviera. U nás je najviac rozšírená zbraň kalibru 12 a to najmä v horských oblastiach, kde sa využíva na lov škodnej zveri.

brokovnica

Brokovnica je zbraň najviac využívaná na športovú či loveckú streľbu.

Brokovnica – ako vyberať?

Poľovnícke brokovnice sú väčšinou dvojhlavňové s klasickým lôžkovým uzáverom, pričom toto riešenie úplne stačí na poľovnícke potreby. Menej obvyklé sú samonabíjacie či opakovacie brokovnice a tie sa využívajú vtedy, keď potrebujete rýchlo opakovať rany – napríklad pri streľbe na bažanty. Pri výbere brokovnice si všímajte aj jej kaliber. Najbežnejšími sú kalibre 12, 16 a 20 – brokovnica kalibru 20 je vhodná predovšetkým pre ženy, slabších strelcov či nižšie postavy. Dôležité je aj vyváženie zbrane a pažba, ktorá by mala svojimi rozmermi zodpovedať strelcovi. Brokovnicu si treba hlavne vyskúšať, zobrať ju do rúk a namieriť na terč, aby ste sa uistili, že streľba z nej bude pre vás maximálne pohodlná.

brokovnica

Brokovnica by sa vám v rukách mala držať pohodlne.

Brokovnica a bezpečná streľba

Streľba z brokovnice nie je vôbec náročná a zvládne ju takmer každý. Pri streľbe majte vždy ochranné okuliare a zátky do uší a so zbraňou zaobchádzajte vždy tak, ako keby bola nabitá. Pokiaľ nie ste pripravení strieľať, nikdy nedržte prst na spúšti a mierte so zbraňou iba do zeme, aby ste sa vyhli zraneniam. Než budete mať brokovnicu v polohe na streľbu, majte na nej bezpečnostnú poistku. Vždy majte na rozume, že brokovnica je veľmi nebezpečná zbraň. Dôležité je aj vybrať vhodné miesto na streľbu. Uvedomte si, že zbraň vystrelí až na niekoľko stoviek metrov. Dbajte preto na to, aby ste nikomu neublížili alebo nepoškodili cudzí majetok.

Zanechať komentár