Ako sa stavajú záhradné jazierka?

Štandardný

Vybudovanie záhradného jazierka pridá nie len hodnotu vášmu domu a celému pozemku ale aj zvýši estetickú hodnotu vašej záhrady. Pohľad na stojatú vodu sčerenú jemným vánkom pôsobí upokojujúco a bolo preukázané, že má pozitívne účinky na zníženie stresu a zlepšenie celkového zdravia. Vytvorenie záhradného jazierka môže byť zložitejšie ako sa na prvý pohľad zdá, preto ak si na túto prácu netrúfate, najmite si radšej profesionálov. Pokiaľ ste však zruční, nižšie nájdete návod.

zahradní jezírka

Kto by nechcel mať doma takýto luxus?

Krok 1 – Ten najdôležitejší pre záhradné jazierka

Podrobne si prezrite priestor, ktorý ste si zvolili pre záhradné jazierka. Sú tam kríky, skaly alebo má pôda nejaké špecifické vlastnosti? Dajú sa tieto prekážky vybrať alebo zapracovať do pôdy? Bude záhradné jazierko väčšie napájané prichádzajúcim prúdom alebo skôr menšie so stojatou vodou? Na tieto všetky otázky si musíte odpovedať skôr ako kriedou nakreslíte na zem obrys jazierka.

Krok 2 – Začnite výkop

Ak plánujete menšie záhradné jazierka, hĺbka 1 až 1,2 metra bude postačujúca. Pokiaľ ste sa rozhodli pre tvrdé vyloženie jazierka dbajte na to, aby ste výkop vymerali presne na usadenie spodnej vane. Ak použijete flexibilnú vložku uistite sa, že jej dostatočná časť vyčnieva nad líniu budúcej hladiny. Po osadení flexibilnej vložky ju treba zaťažiť rastlinami alebo kameňmi, aby sa vytlačil prebytočný vzduch.

Záhradné jazierka

Záhradné jazierka v domácom exteriéri

Krok 3 – Pripojte čerpadlo

Niektoré tvrdé vložky, vane, majú otvor pre výstupné čerpadlo už vytvorený. Samotné čerpadlo potom budete musieť rafinovane schovať medzi rastliny alebo trávu. Čerpadlo dobre zaistite buď obložením z kameňov alebo výstelkou z tkaniny.

Krok 4 – Pridajte vodné rastliny

Záhradné jazierka samozrejme nie sú hotové bez rastlín. Tie dolaďte do jedného štýlu. V suchom prostredí nepoužívajte paprade a naopak pri vlhkom podnebí nelaďte jazierko do tropického štýlu napríklad pridaním kaktusov.

Krok 5 – Pridajte vodu

Na koniec stačí už len jazierko vyskúšať. Po napustení pozorne sledujte, či záhradné jazierka nevyžadujú ešte nejaké nevyhnutné úpravy a pri flexibilnej vložke sledujte, či hladina neklesá a voda neuniká do podlažia.

Zanechať komentár