Ako na výber peňaženky

Štandardný

Ak ste si niekedy peňaženku vyberali vy sami a nespoliehali sa len na tie, ktoré ste dostali darom, tak viete, že žiadne módne doplnky nie sú tak užitočné a tak rozličné, ako peňaženky. Takmer každý človek – od pracovníka za pásom až po CEO nadnárodnej spoločnosti vlastní minimálne jednu peňaženku.
Keď prišlo v minulosti k prechodu medzi barterovým obchodom k používaniu iných platidiel, vznikla u človeka potreba ich niekde uchovávať. Peňaženky prešli dlhú cestu od jednoduchých kožených váčikov k takej forme, v akej poznáme peňaženku dnes.

V súčasnosti je k dispozícii široká plejáda peňaženiek v rôznych formách – od klasických prekladacích peňaženiek, cez náprsné a cestovné peňaženky, ktoré dokážu uschovať aj pas, až po jednoduché peňaženky s klipom na bankovky.
Dnes vám prinášame článok, ktorý vám možno pomôže sa rozhodnúť pri výbere tej správnej peňaženky pre vás.

 

Prekladacia peňaženka – „billfold“

Toto je jedna z najklasickejších peňaženiek dneška, ktorá je zvyčajne vyrobená z brúsenej kože. Svoj názov získala z toho, že sa dá 2, alebo trikrát preložiť a uskladniť tak viac vecí – napr. platobné karty, fotky, mince a bankovky.
Jej pôvod sa datuje do 50-tych rokov v amerike. Tento typ je ideálny pre tých, ktorým na peňaženke príliš nezáleží a pre tých, ktorý od peňaženky nič extra neočakávajú.

prekladacie peňaženky

Prekladacie peňaženky sú charakteristické svojou univerzálnosťou.

 

Náprsná peňaženka

Vyšší bratranec prekladacej peňaženky, ktorá je dizajnovaná špeciálne na to, aby sa do nej dali vložiť bankovky bez krčenia a skladania. Zvykne sa nosiť  v náprsnom vrecku oblekového saka, kabátu, alebo bundy. Samozrejme, že sa dá uskladniť aj v kufríku a taške.
Rizikom pri náprsnej peňaženke je jej neuniverzálnosť. Samozrejme, že vyzerá úžasne, keď ju vytiahnete z drahého a značkového obleku. Na druhej strane, keď ju v samoobsluhe vytiahnete zo športového batohu, tak to bude vyzerať viac, než vtipne.

peňaženky

Náprsné peňaženky sú praktické, ale je potrebné odhadnúť príležitosť, kedy ju použiť.

 

Cestovné peňaženky

Blízky príbuzný náprsnej peňaženky. Cestovná verzia je väčšia, širšia a celkohovo mohutnejšia verzia náprsnej peňaženky. Vďaka týmto parametrom dokáže uskladniť oveľa viac peňazí a mincí a dokonca aj cestovný pas. Nevýhodou je, že si ju nemôžete dať do vrecka, takže ste odkázaní na kufrík, cestovnú tašku, alebo inú batožinu.
Ak trávite viac času cestovaním, než pobytom doma, tak je to pre vás jednoznačná voľba, ktorá vám umožní mať všetky dôležité doklady na jednom mieste.

penazenky

Najpraktickejšou verziou peňaženiek sú cestovné, pretože máte všetko na jednom mieste.

Zipsová peňaženka

Zdanlivo by mohlo ísť iba o ďalšiu prekladaciu verziu, ale iba zdanlivo. V súčasnosti sa teší veľkej popularite medzi módnymi návrhármi a dizajnérmi. Výhodou je to, že má široké pole pôsobnosti – rovnako dobre poslúži 20 ročným mladíkom v bare s priateľmi, ako aj 45 ročným biznismenom v hoteli, ktorí sú na služobnej ceste. Nevýhodou je práve jej zips, ktorý sa veľmi rýchlo opotrebuje a potom je celá peňaženka na vyhodenie.

peňaženky

Výhoda a nevýhoda zároveň – zips.

Klip na bankovky

penazenky

Klip na peniaze je minimalistickou a zároveň štýlovou voľbou.

Klip je obrovský kontrast ku klasickým peňaženkám. Samozrejme je na prvá pohľad vidieť ich nevýhoda – nedáte sem žiadne platobné karty, doklady a ani dokonca mince.
Jediné čo klip zvládne je udržať pokope bankovky , takže jeho použitie je v náprsných vreckách a najviac sa aj štýlovo hodí k oblekom, alebo športovým sakám – ľahké vytvorenie elegantného outfitu.
Bankovkové klipy sú dizajnované na použitie s ďalšou peňaženkou – resp. obalom na doklady a karty.

Výber je naozaj široký, ale nikdy nezabúdajte na to, v akej situácii budete peňaženku používať. Práve preto by mal každý vlastniť viac než len jednu univerzálnu peňaženku.

Zanechať komentár