Zámková dlažba, často laicky nazývaná „zámocká dlažba“ má široké uplatnenie v krajinnej a záhradnej architektúre. Betónové dlaždice sa najčastejšie používajú ako dlažba na chodníky, vonkajšia dlažba na schody, dlažba na terasu a do záhrady. Rovnako atraktívne sú aj exteriérové dlažby pre mestské centrá.
Trvanlivosť zámkovej dlažby
Jednotlivé diely zámkovej dlažby sa vyrábajú z kvalitných betónových zmesí pomocou vibračného lisovania. Vďaka vibráciám na vibračnej doske sa betónová zmes vo výrobnej forme dokonale zhutní. Pomocou tlaku a horúcej vodnej pary dôjde k rýchlejšej hydratácii cementu. Hotové diely zámkovej dlažby sú potom odolné proti opotrebeniu, majú minimálnu nasiakavosť a sú mrazuvzdorné.
Pekná farebnosť a stabilita
Vďaka premyslenému systému do seba zapadajúcich bočných zámkov, sú jednotlivé prvky zámkovej dlažby pevne vzájomne fixované. Tým je zaistená dokonalá horizontálna stabilita dlažby. Jednotlivé prvky zámkovej dlažby sa vyrábajú v pestrej škále farebných odtieňov. Dokonalá stálosť farby je dosiahnutá prefarbovaním suroviny pomocou kvalitných farbív priamo v betónovej hmote. Nejedná sa teda o následný náter povrchovej plochy dlažby, ale o homogénne prefarbenie celého dielu.
Aké sú teda hlavné prednosti zámkovej dlažby?
Je samozrejmé že pri rozhodovaní a charaktere našej dlažby berieme do úvahy hlavne jej výhody. Tvarová rôznorodosť a farebná pestrosť zámkovej dlažby umožňuje tie najvariabilnejšie kombinácie skladať rôzne obrazce a vzory. Exteriérová zámková dlažba je odolná voči každému počasiu. Medzi ďalšie výhody zámkovej dlažby napríklad patrí:
- zámková dlažba si vyžaduje minimálnu údržbu, je odolná proti pôsobeniu chemikálií a opotrebovaniu oderom,
- rýchla pokládka zámkovej dlažby, variabilita tvarov, veľkostí a farieb a relatívne priaznivá cena,
- možnosť rozobratia zámkovej dlažby v prípade stavebných zmien alebo rozkopávok rôznymi správcami inžinierskych či optických sietí,
- nespornou výhodou je mobilita zámkovej dlažby a jej opätovného položenia; každý, kto už pred svojím domom dlažbu položil, ale následne musel vykonať akýkoľvek výkop, aj keď len kvôli prívodu elektrickej energie pre automatické otváranie vjazdovej brány určite veľmi dobre vie, o čom je reč.
Pokládka zámkovej dlažby
Pre realizáciu betónovej zámkovej dlažby je nutné pripraviť zodpovedajúce štrkové lôžko. Táto príprava môže niekedy predstavovať veľký presun hmôt a manipuláciu s nimi. Pripravený podklad je nutné príslušnou technikou riadne zhutniť a vyrovnať. Následné pokládka jednotlivých malých prvkov je celkom náročné a pomalé. Nevhodne pripravený podklad sa prejaví dodatočným sadaním, alebo prepadaním dlažby pri zaťažení. Potrebná úprava tvarov dielov dlažby, hlavne ich rezanie na mieru, si vyžaduje zodpovedajúcu techniku a nástroje. Kvalitná pokládka zámkovej dlažby je teda určite práca pre skúsených odborníkov.