Pokládka zámkovej dlažby a jej možnosti

Štandardný
pokládka zámkovej dlažby

Zámková dlažba v záhrade…

Zámková dlažba, často laicky nazývaná „zámocká dlažba“ má široké uplatnenie v krajinnej a záhradnej architektúre. Betónové dlaždice sa najčastejšie používajú ako dlažba na chodníky, vonkajšia dlažba na schody, dlažba na terasu a do záhrady. Rovnako atraktívne sú aj exteriérové dlažby pre mestské centrá.

Trvanlivosť zámkovej dlažby

Jednotlivé diely zámkovej dlažby sa vyrábajú z kvalitných betónových zmesí pomocou vibračného lisovania. Vďaka vibráciám na vibračnej doske sa betónová zmes vo výrobnej forme dokonale zhutní. Pomocou tlaku a horúcej vodnej pary dôjde k rýchlejšej hydratácii cementu. Hotové diely zámkovej dlažby sú potom odolné proti opotrebeniu, majú minimálnu nasiakavosť a sú mrazuvzdorné.

Pekná farebnosť a stabilita

Vďaka premyslenému systému do seba zapadajúcich bočných zámkov, sú jednotlivé prvky zámkovej dlažby pevne vzájomne fixované. Tým je zaistená dokonalá horizontálna stabilita dlažby. Jednotlivé prvky zámkovej dlažby sa vyrábajú v pestrej škále farebných odtieňov. Dokonalá stálosť farby je dosiahnutá prefarbovaním suroviny pomocou kvalitných farbív priamo v betónovej hmote. Nejedná sa teda o následný náter povrchovej plochy dlažby, ale o homogénne prefarbenie celého dielu.

Aké sú teda hlavné prednosti zámkovej dlažby?

pokládka-zámkovej-dlažby-4

…aj na ulici

Je samozrejmé že pri rozhodovaní a charaktere našej dlažby berieme do úvahy hlavne jej výhody. Tvarová rôznorodosť a farebná pestrosť zámkovej dlažby umožňuje tie najvariabilnejšie kombinácie skladať rôzne obrazce a vzory. Exteriérová zámková dlažba je odolná voči každému počasiu. Medzi ďalšie výhody zámkovej dlažby napríklad patrí:

  • zámková dlažba si vyžaduje minimálnu údržbu, je odolná proti pôsobeniu chemikálií a opotrebovaniu oderom,
  • rýchla pokládka zámkovej dlažby, variabilita tvarov, veľkostí a farieb a relatívne priaznivá cena,
  • možnosť rozobratia zámkovej  dlažby v prípade stavebných zmien alebo rozkopávok rôznymi správcami inžinierskych či optických sietí,
  • nespornou výhodou je mobilita zámkovej dlažby a jej opätovného položenia; každý, kto už pred svojím domom dlažbu položil, ale následne musel vykonať akýkoľvek výkop, aj keď len kvôli prívodu elektrickej energie pre automatické otváranie vjazdovej brány určite veľmi dobre vie, o čom je reč.

Pokládka zámkovej dlažby

pokladádka zámkovej dlažby

Pokládka zámkovej dlažby nemá hraníc

Pre realizáciu betónovej zámkovej dlažby je nutné pripraviť zodpovedajúce štrkové lôžko. Táto príprava môže niekedy predstavovať veľký presun hmôt a manipuláciu s nimi. Pripravený podklad je nutné príslušnou technikou riadne zhutniť a vyrovnať. Následné pokládka jednotlivých malých prvkov je celkom náročné a pomalé. Nevhodne pripravený podklad sa prejaví dodatočným sadaním, alebo prepadaním dlažby pri zaťažení. Potrebná úprava tvarov dielov dlažby, hlavne ich rezanie na mieru, si  vyžaduje zodpovedajúcu techniku a nástroje. Kvalitná pokládka zámkovej dlažby je teda určite práca pre skúsených odborníkov.

Zanechať komentár