Airsoft je moderný druh vojenských hier a manévrov. Je podobný paintballu, namiesto munície s farbou sa v ňom však používajú malé plastovo-keramické guľôčky. Airsoft sa hrá v mnohých variantoch od čisto športového až po napodobňovanie reálnych vojenských jednotiek vrátane rovnakej výstroje a výcviku. Je to tzv. military airsoft. Korene airsoftu siahajú do Východnej Ázie obzvlášť do Japonska, Na počiatku sa používali len reálne vyzerajúce dekoračné modely, neskôr sa začali sériovo vyrábať funkčné zbrane. Najskôr sa vyrábali manuálnou zbrane, potom už aj plynové zbrane semi-automatické a plne automatické.
Manuálne, eletrické alebo plynové zbrane
Airsoftové zbrane používajú ako muníciu plastovo-keramické guľôčky s priemerom 6 alebo 8 mm v rôznych hmotnostiach. Zbrane sa delia do troch skupín podľa toho, čím sú poháňané, na manuálne, plynové alebo elektrické. Predtým boli najpopulárnejší plynové zbrane, v ktorých sa munícia vystreľovala hnacím plynom doplňovaným z plynových fliaš. Dnes sú ale najpopulárnejšie zbrane elektrické, ktoré majú vyššiu spoľahlivosť a často aj dostrel.
Plynové zbrane sú stále v kurze
Pri tomto type airsoftových zbraní je gulička vystreľovaná tlakom plynu, ktorého skladovacia nádobka je zvyčajne súčasťou zásobníka. Plynové zbrane sú buď poloautomatické, alebo plne automatické a zvyčajne majú väčší dostrel ako manuálne zbrane. Najobľúbenejšie sú plynové pištole, existujú aj pušky, automatické pušky a samopaly. Za hlavnú nevýhodu týchto zbraní je považovaná nutnosť doplňovania plynu a jeho rôzne fyzikálne vlastnosti pri rôznych vonkajších teplotách. Tieto zbrane majú tiež najčastejšie zo všetkých airsoftových zbraní zabudovaný tzv. spätný ráz. Táto vlastnosť robí plynové zbrane najvernejšími kópiami reálnych zbraní.
Byť férový a včas „zomrieť“
Airsoft je založený na čestnom správaní sa hráčov. Pokiaľ je hráč zasiahnutý či iným dovoleným spôsobom „zabitý“, musí sa sám priznať, pretože zásah často ostatní hráči nemôžu vidieť a vyhodnotiť. Airsoftový hráč musí zreteľne nahlas ohlásiť „mám“, „zásah“ alebo „som mŕtvy“ , zdvihnúť obe ruky nad hlavu a najkratšou možnou cestou odísť k tzv. „mrtvolišti“. Neskúsite to tiež?