Zatepľovanie panelákov má svoj význam

Štandardný
zatepľovanie

Zatepľovanie bytovky určite má svoje opodstatnenie

V poslednej dobe ste si určite aj vo svojom okolí všimli, že sa akosi rozmohlo zatepľovanie panelákov. Ak aj vy bývate v bytovke, ktorá ešte nie je zateplená, určite sa skôr či neskôr začne aj u vás preberať táto problematika. V tom prípade by ste však mali vedieť, že to nie je žiadna módna záležitosť, ale zatepľovanie so sebou prináša veľké množstvo výhod. Neviete aké? Potom si určite prečítajte nasledujúci článok.

Šetrenie pri vykurovaní

Najčastejším argumentom, prečo je zatepľovanie paneláku nevyhnutnou záležitosťou je, že zateplenie prináša tepelnú úsporu pri vykurovaní. Tu sa však na to treba pozrieť aj z iného hľadiska. Najviac tepla uniká totižto cez okná, až potom sú na rade steny a za nimi strecha. Zateplenie teda síce výrazne zníži únik tepla cez steny, ak však vo vašom byte / bytovke nevymeníte okná za nové, prípadne nezateplíte aj strechu, úspora na vykurovaní sa bude pohybovať približne „len“ okolo 20%.

Príjemnejšia pocitová teplota

S tepelnou úsporou priamo súvisí aj faktor, ktorý by sa dal nazvať ako tepelná pohoda v interiéri. Ide o to, že steny sálajú určité teplo. Kým pri nezateplených stenách ide o teplotu približne 14°C, pri zateplených je to až 18°C. Čo to znamená v praxi? Zatepľovanie vám zabezpečí až o 1 – 2 °C vyššiu pocitovú teplotu v interiéri.

Zatepľovanie a jeho výhody v lete

Zatepľovanie prináša však aj opačný efekt – nie len že vám v zime zabezpečí vyššiu teplotu za menšie náklady, ale tiež v lete zabráni tomu, aby sa steny vášho bytu prehrievali. To ocenia najmä ľudia, ktorí bývajú v podstrešných bytoch, pre nich sú totižto vysoké teploty v lete veľmi nepríjemné. Zateplenie stien paneláku spolu so zateplením strechy však zabezpečí „nepriepustnosť“ stien voči slnku a v kombinácii s kvalitnými roletami to môže mať veľmi dobrý efekt.

Pre krajšie prostredie…

zatepľovanie

Zatepľovanie plní aj estetickú funkciu

V neposlednom rade však zatepľovanie panelákov plní aj významnú estetickú funkciu. Určite tiež uznáte, že moderné zateplené bytovky v dobre zvolených farbách pôsobia oveľa príjemnejšie než chladné sivé panelové bytovky, ktoré boli vystavané pred niekoľkými desaťročiami.

Zanechať komentár