Výhody, ktoré prináša tanec v tehotenstve

Štandardný
tanec

Tanec v tehotenstve i neskôr s dieťaťom

Najčastejším a zároveň aj najvhodnejším druhom tanca, ktorý praktizujú ženy počas tehotenstva, je orientálny tanec. Ten sa označuje tiež za najstarší tanec sveta a uvádza sa, že už pôvodne vznikol ako tanec rodičiek, kedy ich mal pripraviť na nadchádzajúci pôrod. Niet divu, že sa volá aj brušný tanec, keďže najväčší dôraz sa pri ňom kladie na oblasť brucha, ako na symbol plodnosti. Tancovanie orientálnych tancov počas tehotenstva však prináša so sebou množstvo výhod, o ktorých by ste ako budúca mamička určite mali vedieť…

Kontakt medzi matkou a dieťatkom

Tanec je podľa odborníkov ten najintenzívnejší spôsob kontaktu, aký môže mať budúca matka so svojim ešte nenarodeným dieťatkom. Hlavne orientálny tanec je charakteristický svojimi pomalými a vlnivými pohybmi, ktoré prirodzene akoby masírovali a hladkali dieťatko v maternici. Na čo dieťa najmä vo vyššom štádiu tehotenstva veľmi citlivo reaguje.

Bonding ešte pred narodením

Takýto intenzívny kontakt vedie k predpôrodnému bondingu (k vytvoreniu väzby medzi matkou a dieťaťom ešte pred narodením), čím sa dá predísť mnohým problémom, ktoré sú spojené s pôrodom a obdobím po pôrode. K takýmto problémom sa najčastejšie radia napr. popôrodné depresie či neschopnosť zžiť sa s novou rolou matky.

Príprava na pôrod

Tancovanie je pre tehotnú ženu však pozitívny aj z fyziologického hľadiska. Totižto, napomáha žene získať väčšiu pružnosť a pohyblivosť svalstva v oblasti panvy, čo jej môže značne uľahčiť nastávajúci pôrod. Taktiež je pre ženu spôsobom, ako nadviazať pozitívny vzťah k svojmu „novému“ telu a teda podporiť jej sebavedomie.

Tanec aj po pôrode

Pôrodom však váš tanec s dieťatkom nemusí skončiť. Skvelým spôsobom, ako v ňom pokračovať je napr. tanec s bábätkom v šatke. U detí takýto blízky kontakt s matkou pôsobí veľmi upokojujúco a ešte viac upevňuje toto novovytvorené puto.

Plávanie či gravidjóga?

Tanec však nie je jediný spôsob, ako sa udržiavať počas tehotenstva v pohybe a ako sa pripraviť na najdôležitejší okamih – na pôrod. Okrem tanca to môže byť pokojne aj plávanie či gravidjóga.

tanec

Nie len tanec, ale aj gravidjóga je v tehotenstve veľmi prospešná

Zanechať komentár