Prírodné drevo ako hlavný materiál
A aj keď sa už pracovný život mnohých z nás neodohráva v prírode a na poli tak ako kedysi, napriek tomu máme radi tento náš obytný priestor zariadený predmetmi v čo najmenej zušľachtenej, takpovediac surovej podobe.
Nábytok vo vidieckom štýle sa tým vyznačuje. Súčasný uponáhľaný svet vedie veľa ľudí k snahe budovať si svoj domov ako útočisko pred hektickým a často nervóznym okolím. A zároveň čoraz viac z nás nadobúda pocit, že tejto potrebe lepšie vyhovuje domov dýchajúci atmosférou čias minulých ako ten zariadený v stroho minimalistickom štýle, striktne uprednostňujúcom funkciu pred estetickou stránkou.
Klasická murovaná pec aj ako zdroj tepla
Samozrejme, ani v rustikálnej kuchyni nemôžu chýbať rovnako ladený nábytok a kvalitné elektrospotrebiče – pozor však pri ich výbere, aby vo vidieckej kuchyni nevyzerali príliš moderne. Niektoré z nich je rozumné ukryť za drevené dvierka alebo už spomínané závesy. Na trhu sa nachádza dosť klasických sporákov a pecí do kuchyne vidieckeho štýlu. Ak však žijete v byte, je lepšie sa rozhodnúť pre kuchynský nábytok a spotrebiče – sporák klasický, ktorý stačí osadiť do obkladovej dosky korešpondujúcej s celkovým vzhľadom interiéru. Tip: Digestor obložte alebo obmurujte, aby pôsobil ako otvorený komín.
Podlahy v rustikálne zariadených miestnostiach musia ladiť nielen s celkovým štýlom domu. Aj s najbližším okolím a charakterom krajiny, v ktorom je náš dom či chalupa situovaná. Vhodné sú hlavne drevené podlahy ale napríklad aj kamenná dlažba. Čo sa týka doplnkov v interiéri, vhodné sú klasické materiály ako napr. hlina, ľudové keramika a slama, na parapety patria kvety a čaro kuchyne vyzdvihnú aj ľanové vačky s hríbmi alebo bylinkami. Nezabudnite na obrusy a samozrejme malé dekoratívne vankúšiky, ktoré dobre vyniknú najmä na popraskanej drevenej lavici.
Vidiecky či rustikálny nábytok si môžete dotvárať aj sami
Veľa vecí si vieme vyrobiť, opraviť či zrekonštruovať sami. Vidiecky či rustikálny štýl nás k tomu priam provokuje. A asi najviac možností v tomto smere nám ponúka využitie správnych kusov dreva pre nový nábytok a doplnky do domácnosti. Svojou povrchovou úpravou zachovávajúcou, či skôr vyzdvihujúcou pôvodnú kresbu dreva. Prípustné je „nedokonalé“ opracovanie, kde sú viditeľné jednotlivé zábery hoblíkom, nerovné hrany, praskliny v dreve, viditeľné škáry medzi jednotlivými dielmi nábytku.
Kované úchytky sú výrazným dekoratívnym prvkom, doplnené bývajú aj trocha hrdzavými pántmi, pôvodným zámkovým kovaním či ozdobnými rohovými prvkami. Zaujímavá býva čierna oceľ, rovnako tiež môže byť mosadz v rôznych odtieňoch patiny. Tá môže krásne vyniknúť aj na niekoľkých kúskoch dekorácií zavesených na polici s háčikmi či na rošte nad kuchynským kútom. Cení sa, ak nájdete hrnce, hrnčeky, džbány či zvonce, ktoré ležali niekde na povale starorodičovského domu.
Ako už bolo spomínané vyššie, vidiecky štýl má recykláciu materiálov rád v mnohých podobách. Nábytok ako sú staré príborníky sú „hračkou“ pre nielen pre vyučeného stolára ale azda aj pre každého chlapa, ktorému nie je cudzia práca s kladivom, brúsnym papierom, pílkou alebo teplovzdušnou či striekacou pištoľou. Na internete dnes už nájdete dosť návodov na vyriešenie viac či menej náročných úloh v rekonštrukcii nábytku.
Takže v tomto prípade môže mať zariaďovanie príbytku aj ekologický rozmer. Vidiecky nábytok pekne vyznie v kombinácii s tehlou, obkladom z kameňa, drevenými trámami, dlažbou zemitých farieb, kde výsadné postavenie majú odtiene terakoty.