Tehotenstvo týždeň po týždni (1. až 8. TT)

Štandardný
tehotenstvo týždeň po týždni

Tehotenstvo potvrdí test alebo lekár

Tehotenstvo – čas plný očakávania a 9 mesiacov veľkých zmien, ktoré sa dejú v ženskom tele. Bežná gravidita trvá spravidla 40 týždňov a rozdeľuje sa do troch trimestrov. Prvý trimester trvá od 1. týždňa po 12. týždeň, druhý od 13. týždňa po 27. týždeň a posledný tretí trimester od 28. týždňa až po 40. týždeň. Rozoberme si teda bližšie, čo tehotenstvo týždeň po týždni pre ženu prináša a čo sa deje v jej tele.

Prvý trimester – tehotenstvo týždeň po týždni

V prvom týždni tehotenstva žena ešte ani netuší, že je tehotná a veľa krát ešte tehotná vlastne ani byť nemusí, keďže sa tehotenstvo počíta od prvého dňa poslednej menštruácie.
V druhom týždni je to rovnaké, no s blížiacim sa 14. dňom vajíčko dozrieva a práve v tomto období je ten správny čas na splodenie nového života.
Ku koncu tretieho týždňa by malo byť už vajíčko na svojom mieste, pevne uhniezdené v maternici a žena má za sebou už 3 týždne tehotenstva, aj keď o tom zrejme ešte stále vôbec netuší.

tehotenstvo týždeň po-týždni

Tehotenstvo týždeň po týždni

Štvrtý týždeň sa už v tele odohrávajú veľké zmeny. Plod sa v tomto období nazýva embryo a hoci je veľmi maličký, má už rozpoznateľnú hlavičku aj telo a pomaly sa vytvárajú končatiny.
V piatom týždni sa začína druhý mesiac tehotenstva a žene spravidla už pár dní mešká menštruácia. Je teda čas kúpiť si tehotenský test. Bábätku sa formuje mozog, miecha, svaly i kosti a preto je vhodné užívať kyselinu listovú a vyhýbať sa akýmkoľvek škodlivinám.
V šiestom až siedmom týždni už dieťatku bije srdiečko a začínajú sa vyvíjať všetky dôležité orgány. Je vhodný čas na návštevu svojho gynekológa, aby tehotenstvo potvrdil a skontroloval, či všetko prebieha bez problémov. Niektoré ženy už môžu potrápiť ranné nevoľnosti.
V ôsmom týždni dieťatko meria približne 14 až 20 mm a jeho tvár začína nadobúdať svoje črty, vyvinuté sú už aj končatiny. Žena okrem nevoľností a únavy môže mať bolestivé prsníky a potrebu častejšie močiť.

tehotenstvo týždeň po týždni

Plod v 1. trimestri

Aj takto nejak vyzerá tehotenstvo týždeň po týždni od úplného začiatku až po koniec 8. týždňa. Ak chcete vedieť, čo sa vo vašom tehotenstve odohráva aj počas nasledujúcich týždňov, navštívte MODRÝ KONÍK alebo čítajte TU.

One Comment

  1. Pingback: Tehotenstvo týždeň po týždni

Zanechať komentár