S novým ročným obdobím prichádzajú aj nové podmienky pre starostlivosť o trávnik. Pokiaľ je toto vaša prvá jeseň, kedy máte na záhrade vysiaty alebo položený trávnik, odporúčame vám držať sa nasledovných rád, aby váš trávnik čo najlepšie prežil celú jeseň aj nasledujúcu zimu. To isté platí aj v prípade, že po predošlej zime sa váš trávnik dostal do zlého stavu a tento rok už nechcete opakovať tú istú chybu. V našom článku vám poskytneme rady a informácie ohľadom problematík, akými sú hlavne hrabanie, kosenie a hnojenie trávnika na jeseň.
Hrabanie trávnika
Dalo by sa povedať, že hrabanie trávnika je počas jesene dôležitejšie než čokoľvek iné, dôležitejšie než kosenie alebo hnojenie trávnika. Ide o to, že jeseň je charakteristická predovšetkým opadávaním listov zo stromov, čo síce môže byť pekné a romantické, avšak pre trávnik nežiaduce. Preto je dobré hrabať lístie na vašom trávniku priebežne, aby na ňom nehnilo. Hnijúce lístie totižto spôsobuje, že trávnik nie je schopný „dýchať“. Výnimkou sú trvalky a cibuloviny, pre ktoré je pokrývka z lístia na zimu veľmi prospešná.
Kosenie trávnika
Kosenie je druhou dôležitou súčasťou starostlivosti o trávnik na jeseň. Mnohým sa totižto môže zdať, že trávnik na jeseň príliš nerastie a tak ho nie je potrebné kosiť. Opak je však pravdou a počas jesenných mesiacoch je dobré trávnik pokosiť aspoň 2 – 4x do mesiaca. Pozor si však dávajte aj na to, aby ste pred zimou trávnik neskrátili pod 4 cm, pretože potom mu prízemné mrazy môžu oveľa ľahšie ublížiť. Akonáhle priemerná teplota vzduchu klesne pod 7°C, s kosením prestaňte úplne.
Hnojenie trávnika
Hnojenie trávnika – tretí krok, ako sa starať o trávnik na jeseň. Kým po celý rok sa odporúča používať hnojivá s vyšším obsahom dusíka, teraz ich vymeňte za tie, ktoré obsahujú viac draslíka, pretože práve ten zvyšuje odolnosť trávnika voči mrazu. Opäť nič nepokazíte ani v prípade, že použijete hnojivo NPK.
V neposlednom rade nezabúdajte ani na to, že jeseň je vhodným obdobím aj pre zakladanie úplne nového trávnika.