Pre kvalitný signál je potrebný vhodný výber DVB-T antény

Štandardný
dvb-t antény

Izbová DVB-T anténa so zosilňovačom

Prvá vec prichádzajúca do styku so signálom pozemného televízneho vysielania je anténa. Ak teda chcete prijímať čo najkvalitnejší signál, či už do satelitného prijímača, televízora alebo TV karty pre počítače, anténu musíte vybrať naozaj veľmi pozorne. Na príjem signálu môžete použiť napríklad DVB-T antény, ktoré umožnia príjem digitálneho, no samozrejme i analógového pozemného vysielania.

Izbové DVB-T antény

DVB-T antény rozdeľujeme na izbové a vonkajšie. Výber medzi týmito dvoma typmi závisí najmä od toho, v akej vzdialenosti od televízneho vysielača sa nachádzate. Ak bývate vo vzdialenosti do 5 km na prijímanie kvalitného signálu by vám mala postačiť pasívna izbová anténa, do 10 km už je potrebná izbová anténa s predzosilňovačom – tzv. aktívna izbová anténa. Anténu je potrebné aj správne umiestniť, napr. na parapetnú dosku okna. Aby bol totiž signál čo najlepší, anténa by mala mať čo najmenej prekážok, ktoré by tento signál rušili alebo tlmili jeho elektromagnetické pole.

Vonkajšie DVB-T antény

dvb-t antény

Vonkajšie DVB-T antény pre vzdialenosť väčšiu ako 10 km

V prípade, že bývate vo väčšej vzdialenosti, je dobré použiť vonkajšie DVB-T antény, napr. „sito“ bez predzosilňovača do 20 km, „sito“ s predzosilňovačom do 30 km. Ak je televízny vysielač od vás vzdialený viac ako 30 km, je potrebné siahnuť po väčšom anténovom systéme so zosilňovačom. Aj v tomto prípade je potrebné anténu vhodne umiestniť, najlepšie tak, aby medzi vysielačom, ktorý signál vysiela a anténou, ktorá ho prijíma, nestálo nič v ceste. Teda žiadne budovy, stromy, kopce a pod. Toto je dôležité najmä v prípade, že chcete prijímať signál z veľkej vzdialenosti.

Menej môže byť niekedy viac

dvb-t antény

Televízny vysielač

Inštaláciu DVB-T antény je dobré nechať na odborníka. Ten vie totiž najlepšie, ako treba anténu nainštalovať a nastaviť. Prijímaný signál by totiž nemal byť ani príliš silný, pretože váš TV prijímač môže mať s jeho spracovaním značný problém, čoho výsledkom by bol vypadávajúci obraz. Táto situácia by sa mohla nastať v prípade, že bývate blízko vysielača a na prijímanie signálu okrem antény použijete i zosilňovač. Ten by sa mal využívať iba v prípade, že signál nie je dostatočne dobrý.

Na záver je potrebné pripomenúť, že ak chcete prijímať televízne digitálne pozemné vysielanie, nie je nevyhnutne potrebné, aby ste použili práve DVB-T anténu. Toto je mýtus alebo inak povedané reklamný trik niektorých predajcov. Na DVB-T príjem sú vhodné aj analógové antény, no musia byť určené pre dané televízne pásmo alebo konkrétny kanál.

Zanechať komentár