Nehnuteľnosti – na čo nezabúdať pri kúpe bytu

Štandardný
nehnuteľnosti

Rozmýšľate o kúpe bytu?

Stojíte pred vážnym rozhodnutím, akým je kúpa vlastného bývania a neviete ako si správne vybrať? Pár nasledujúcich rád ako zvládnuť kúpu nehnuteľnosti, čo pri nej zvážiť a na čo nezabudnúť, vám možno pomôže.

Dôležité „papierovačky“

Kúpa nehnuteľnosti je naozaj závažné rozhodnutie, pretože stojí nemalé finančné prostriedky a narábame často so svojím celým majetkom či celoživotnými úsporami.

Obzvlášť opatrní by sme mali byť pri uzatváraní kúpnej zmluvy. Nie je na škodu, ak kúpnu zmluvu dáme skontrolovať právnikovi. Vypýtať si aktuálny list vlastníctva, ktorý preukáže, že predávajúcemu nehnuteľnosť naozaj patrí, by malo byť samozrejmosťou. Rovnako je dôležité aj zistenie informácií o prípadných vecných bremenách alebo exekúciách na danej nehnuteľnosti. Ešte pred podpísaním kúpnej zmluvy sa u správcu nehnuteľnosti informujte, či na byte nie sú žiadne podlžnosti.

Technický stav nehnuteľnosti a výdavky do budúcnosti

Aby ste predišli nepríjemným prekvapeniam, je dobré oboznámiť sa aj s technickým stavom nehnuteľnosti. Pri kúpe bytu si všímajte to, v akom stave sú spoločné priestory a aj to, či je bytový dom zateplený, prípadne aké iné opravy už boli uskutočnené.

Medzi základné otázky pri výbere nehnuteľnosti by mali patriť náklady na bývanie (zálohové platby a celkové mesačné náklady za byt aj spoločné priestory, prípadne splátky za čerpaný úver napr. pri zatepľovaní bytového domu či iných opravách).

Novostavba alebo starší byt?

Pri kúpe nehnuteľnosti je tiež potrebné zvážiť, či chceme kúpiť starší byt alebo novostavbu. K výhodám staršieho bytu patrí, že sa dá nájsť v naozaj dobrých lokalitách, kde už nebol priestor na novostavby a zároveň býva aj o niečo lacnejší.

nehnuteľnosti

Nehnuteľnosti treba vyberať s rozvahou

Novostavby zase ponúkajú vyšší štandard vďaka použitiu moderných materiálov a lepšie dispozičné riešenia. V prípade novostavby sa tiež často môžete priamo podieľať na finálnej úprave, napr. výberom obkladov, podláh, kuchynskej linky či iných detailov do interiéru.

Na čo ešte myslieť…

Nezabúdajte pri výbere nehnuteľnosti zohľadniť aj dostupnú občiansku vybavenosť, možnosť parkovania, dostatok zelene, dispozičné riešenie a orientáciu bytu na svetové strany.

Zanechať komentár