Kávovar alebo ako si pripraviť lahodnú a chutnú kávu

Štandardný

Viete si predstaviť niečo lákavejšie ako omamnú vôňu kávy šíriacu sa ráno z kuchyne do celého bytu? Myslím, že väčšina ľudí si tento pôžitok nazývaný káva s radosťou vychutnáva aj niekoľkokrát počas dňa.  Spôsobov, ako si dopriať tento lahodný nápoj, je hneď niekoľko a jedným z nich je zaobstarať si domov spotrebič nazývaný kávovar. Na trhu v súčasnosti nájdete veľký výber rôznych druhov kávovarov, ktoré vám dokážu pripraviť chutnú kávu, stačí si len vybrať.

Skôr, ako si kúpite kávovar…

kávovar

Automatický kávovar je naozaj jednoduchý na obsluhu

Pred kúpou kávovaru by ste mali vedieť, o aký typ máte záujem, či vám vyhovuje automatický kávovar alebo manuálny. Automatický kávovar dokáže pripraviť požadovaný druh kávy pomocou stlačenia  tlačidla. Na výber máte automatický kávovar, ktorého súčasťou je mlynček alebo aj automatický kávovar na kapsle. Manuálny kávovar si vyžaduje venovať príprave kávy trochu viac času  (napr. mletie kávy a vloženie kávy do špeciálnej páky), ale odmenou je naozaj kvalitná káva.  Veľmi známe sú aj kávovary na tzv. prekvapkávanú kávu, ktorých výhodou je príprava väčšieho množstva kávy. Tento typ kávovaru zohrieva vodu, ktorá postupne preteká cez sitko (napr. papierový filter) s namletou kávou do väčšej nádoby.

Aké výhody má automatický kávovar?

Kvalitný automatický kávovar si vyžaduje použitie kvalitných materiálov či tichý chod mlynčeka, ale okrem jednoduchej prípravy kávy môže mať aj ďalšie funkcie, ako napr. nastavenie úrovne mliečnej peny, predhrievanie šálok, automatické vypnutie, čistiaci program alebo šetrenie energie. Pri výbere automatického kávovaru na kapsle je dobré vopred zistiť, či do daného modelu musíte používať výhradne kapsule určitej značky alebo aj viacero druhov kapslí.

Pákové kávovary…

 kávovar

Pákový kávovar

…sú určené pre skutočných milovníkov kvalitnej kávy a ich základom je správne namletá káva, ktorá sa v primeranom množstve nadávkuje do páky, ktorá sa následne uzavrie do kávovaru. Množstvo vody sa už potom len reguluje tlačidlom. Je to príprava kávy presne ako v kaviarňach, len prebieha na zmenšenej verzii kávovaru.

Zanechať komentár