Jedálenský stôl, miesto, ktoré zbližuje rodinu

Štandardný
jedálenský stôl

Jedálenský stôl pre štyroch

Pravdepodobne ste už počuli, že kuchyňa je srdcom domova. Je to totiž miestnosť, ktorá neslúži iba na varenie jedla, ale je aj miestom, kde sa stretáva rodina. Aby si však rodina mohla spolu sadnúť, najesť sa a porozprávať, nesmie v nej chýbať jedálenský stôl.

Jedálenský stôl býva najčastejšie umiestnený v kuchyni, no ak má niekto veľký dom alebo byt, pravdepodobne má aj jedáleň a v nej stôl. Kuchyňa v takom prípade slúži naozaj iba na varenie, prípadne čítanie novín pri káve, alebo i jedenie, no už nie jedenie v kruhu rodiny.

Vlastnosti stola

jedálenský stôl

Stôl s možnosťou predĺženia

Výber jedálenského stola závisí od priestoru, ktorý je k dispozícii a samozrejme aj od počtu ľudí v domácnosti alebo počtu ľudí, ktorí sa zvyknú za stolom, hoci iba cez sviatky, stretávať. Jedálenský stôl môže mať totiž rôzne rozmery a tvar. Taktiež môže byť vyrobený z rôznych materiálov. Klasikou sú ale určite jedálenské stoly z dreva. Čo sa týka tvaru stola, najlepšou voľbou, hlavne ak je to stôl veľký, je stôl v tvare oválu. Takýto jedálenský stôl zaberie menej miesta ako hranatý a hlavne sa okolo neho jednoduchšie prechádza. Taktiež odpadáva riziko úrazu, hlavne v prípade, ak v domácnosti žijú aj malé deti. Tie sa pri roztopašnosti a behaní po dome, môžu na rohu stola veľmi jednoducho zraniť.

Ako inak sa dá využiť  jedálenský stôl?

jedálenský stôl

Jedálenský stôl JUMBO INES

Jedálenský stôl nemusí slúžiť iba na jedenie. Dá sa totiž využiť aj inak. Veľký stôl má napríklad dostatočne veľkú plochu na spoločenské hry, ktoré zaberajú veľa miesta. Deti ho môžu používať na vypracovávanie domácich úloh, kreslenie, ale i ako bunker. Stačí stôl zakryť dlhým obrusom alebo nejakými dekami. Jedálenský stôl však môže poslúžiť aj ako dobrý kryt pred padajúcimi predmetmi počas zemetrasenia alebo i ako štít pri prestrelke. Poslednú možnosť ale pravdepodobne skôr uvidíte vo filme ako zažijete na vlastnej koži. No jeden nikdy nevie. Tak či onak, jedálenský stôl je veľmi praktickým kusom nábytku, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti.

Zanechať komentár