Fínske zruby
Fínsko je škandinávska krajina, ktorá sa právom označuje ako krajina tisícich jazier a dreva. Drevostavby sú tu tradičnou stavbou, preto nečudo, že ich možno vidieť na každom kroku. V počte drevostavieb je Fínsko v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami určite jednotkou. Hoci sa tam nájdu drevostavby všetkých typov, pojem fínske drevostavby sa spája najmä so zrubmi a masívnymi zrubovými konštrukciami.
Zrub je druh drevostavby, ktorá sa stavia tak, že sa na seba ukladajú jednotlivé kusy guľatín alebo hranolov. Je teda jasné, že na výstavbu jedného zrubu sa spotrebuje veľké množstvo dreva. Tým, že sa na stavbu využíva prírodný materiál, bývanie v zrube je veľmi zdravé. Nehovoriac o tom, že drevo ako také je veľmi pekné a vytvára veľmi príjemnú atmosféru. Hoci drevostavby možno využiť rovnako na trvalé bývanie ako na rekreáciu, nájdete ich viac v horských oblastiach, kde sa koncepčne hodia určite viac ako niekam do mesta. Jediným problémom zrubu je jeho nemožnosť využiť ho ako nízkoenergetickú stavbu. Základnou filozofiou tejto stavby je totiž to, aby bolo drevo vidno z vonka i z vnútra. Preto jedinou možnosťou pre jeho tepelnú izoláciu je špeciálny trojvrstvový systém, kedy sa izolačná vrstva ukladá medzi guľatinu, čo je ale príliš nákladné.
Kanadské panelové drevostavby
Mimo Európy sa počtu drevostavieb vo Fínsku vyrovná už len Kanada, kde ich podiel dosahuje cca 85%. Podobne ako v prvom prípade, aj v Kanade je to vďaka tradícii, dostatku dreva a jeho nízkej cene.
Medzi kanadskými drevostavbami bez pochyby dominujú panelové drevostavby, masívne stavby, ktoré sa princípom stavby podobajú zrubom. Drevenú stenu však vytvárajú panely, ktoré bývajú vyplnené tepelnou izoláciou. V prípade potreby je možné stenu zaizolovať aj z vnútornej, častejšie však z vonkajšej strany. Na kanadské drevostavby sa väčšinou využíva kanadské drevo, ktoré má vraj lepšiu kvalitu, životnosť i mechanické vlastnosti. Najčastejšie sa používa drevo smrekové, borovicové alebo cédrové. Keďže na stavbu drevostavby sa používajú prefabrikované panely, ich stavba nie je obzvlášť náročná. Prefabrikované diely stačí doviezť na miesto, kde má drevostavba stáť a zmontovať. Výstavba týmto systémom je však o niečo drahšia, ako u nás najrozšírenejším, stĺpcovým systémom.