Ako každý iný výrobok určený na denné nosenie, tak aj naša obuv má určitú životnosť a vplyvom rôznych účinkov a faktorov sa jej vlastnosti časom menia. Platí to aj pre batoľatá a predškolákov, kde sa detská obuv, hlavne veľkosť a kvalita topánočiek musí kontrolovať pravidelne. V prípade starších detí postačí detailnejšie prezrieť ich topánky raz za 4 až 5 mesiacov a u mládeže nad pätnásť rokov potom každý zhruba polrok.
Detská obuv by sa nemala dediť po súrodencoch
Mnohí rodičia si dobre uvedomujú, že pre zdravý vývoj nožičiek ich dieťaťa je dobré vymeniť v priebehu roka niekoľko kvalitných párov topánočiek. Jedným z dôvodov je aj to, že zloženie ich kostí je dosť chrupavkovité, kosti prirodzene rastú a sú relatívne ohybné a mäkké. Nevhodný tvar, veľkosť, či materiál zhotovenia detskej obuvi môže nevhodným spôsobom pôsobiť na zdeformovanie chodidel tých najmenších.
Na kvalitu upozorňuje aj „Žirafa“
V súčasnosti je ponuka detskej obuvi široká a pestrá, od rôznych výrobcov a z rôznych krajín. Rozoznať kvalitu od nekvality priamo na pultoch predajní s detskou obuvou nie je ľahké. Avšak ak zbadáte v predajni na regáloch obuv s visačkou a obrázkom kreslenej žirafy s nápisom „Zdravotne nezávadná obuv, topánka pre vaše dieťa“, potom zbystrite pozornosť. Táto visačka vám poskytuje záruku, že topánka bola odskúšaná Inštitútom pre testovanie a certifikáciu. Visačka so žirafou okrem iného garantuje, že predávaná detská obuv je zdravotne nezávadná a vhodná pre zdravý vývoj detského chodidla.
Detská obuv má byť z kvalitného a praktického materiálu
Pri výbere detskej obuvi pre vaše dieťa venujte tiež dostatočnú pozornosť materiálom, z ktorého je topánka vyrobená. Materiál by mal byť kvalitný a praktický, teda ľahko umývateľný. Vhodné sú prírodné koženej materiály, ktoré sú potiahnuté špeciálnou fóliou a dajú sa ľahko udržiavať. Materiál, z ktorého je detská obuv vyrobená, je však dôležitý ešte z ďalšieho dôvodu, a to potenia sa detských nožičiek.