Bolesť pŕs – čo ju spôsobuje?

Štandardný

Bolesť pŕs počas menštruačného cyklu

bolesť pŕs

Bolesť pŕs môže mať viacero príčin

Prsia sa skladajú z väziva, tuku a prsnej žľazy, ktorá podlieha hormonálnym zmenám súvisiacim s menštruačným cyklom, tehotenstvom, dojčením, ale aj starnutím. Prsná žľaza je ovplyvňovaná ženskými pohlavnými hormónmi, estrogénom a progesterónom.

Bolesť pŕs teda najčastejšie súvisí s hormonálnymi zmenami, hlavne ak sa vyskytuje pravidelne pred menštruáciou. Charakteristický pre tento typ bolesti je pocit napätia a ťažkých až opuchnutých pŕs. Táto tzv. hormonálne viazaná bolesť pŕs môže pretrvávať vo väčšej či menšej intenzite po celú dobu menštruačného cyklu a jej výskyt sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom a trvá až do menopauzy.

Na vine sú hormóny

Veľmi častým dôvodom bolestí sú cysty a uzlíky v prsnej žľaze, ktoré sú spôsobené hormonálnou nerovnováhou ženských pohlavných hormónov a najčastejšie sa vyskytujú medzi 35 až 50 rokom života. Tieto hrčky sú mäkké a pod kožou dobre pohyblivé.

Necyklické bolesti a návšteva lekára

bolesť pŕs

Bolesť pŕs zapríčiňujú aj cysty

Ďalším typom bolesti pŕs sú tzv. necyklické bolesti, ktoré nesúvisia s menštruačným cyklom, nie sú viazané na hormonálne zmeny a zo zdravotného hľadiska je potrebné venovať im zvýšenú pozornosť.

V takýchto prípadoch sa najviac obávame, že môže ísť aj o veľmi závažné ochorenie ako je rakovina pŕs, preto je vždy potrebné vyhľadať pomoc gynekológa, ktorý počas vyšetrenia skontroluje zmeny v prsiach aj lymfatické uzliny a následne ženu pošle na ultrazvuk, prípadne na mamografiu. Podozrivé hrčky lekár vyšetrí odobratím malej vzorky tkaniva – biopsiou.

Nezabúdajte na samo-vyšetrenie!

Ženy by nemali zanedbávať ani samo-vyšetrenie aspoň raz mesačne, ktoré im pomôže lepšie poznať svoje prsia a tak včas odhaliť, ak sa vyskytne nejaký útvar (hrčka), ktorá tam predtým nebola.

Iné dôvody bolestí pŕs

bolesť pŕs

Aj nevhodná podprsenka môže spôsobiť bolesť pŕs

Bolesť pŕs však môže byť spôsobená aj problémami s krčnou chrbticou, zápalmi v oblasti hrudníka (napr. zápal nervu) či samotným zápalom pŕs hlavne u dojčiacich žien. Prsia môžu bolieť aj z malej či nesprávne zvolenej podprsenky. Ženy s veľkým poprsím môžu tiež trpieť necyklickými bolesťami spôsobenými veľkosťou pŕs, ktoré zaťažujú aj ramená, krk a chrbticu.

Zanechať komentár