Ako si zorganizovať domáci office

Štandardný
Domáci office

Moderný home office

Pokúšať sa vyvážiť osobný život s profesionálnym nie je vždy jednoduché. Stres je najčastejším faktorom vo vývoji rôznych zdravotných problémov, a stres môže byť znížený na minimum už pri správnej organizácii pracovných záležitostí.

Najmä ľudia, ktorí pracujú z domu, majú tendenciu miešať súkromné veci s tými pracovnými. Preto ich domáci office vyzerá asi tak, že tam okrem dôležitých dokumentov nájdete napr. aj rôzne časopisy, možno nejaké hračky od detí, fotografie alebo kľúče, oblečenie, baliaci papier, a iné rozptyľovacie vecičky. Preto ak máte domáci office, mali by ste klásť o to väčší dôraz na správnu organizáciu a poriadok.

Office doma – správna poloha

Office

Jednoduchá domáca pracovňa

Namiesto pracovania tam, kde sa to momentálne hodí, si vyhraďte stále miesto – office. Nie je efektívne „požičiavať“ nejaké miesto v byte a každý deň sa presúvať. Najlepšie je mať samostatnú izbu/pol-izbu vo vašom príbytku, ak však takú možnosť nemáte, vyhraďte si aspoň jeden kút, ktorý pretvoríte na office.

Pracovný kút by mal byť ideálne pri okne s dostatočným denným svetlom a možnosťou sedieť čo najbližšie k čerstvému vzduchu. Nezabudnite na to, aby boli pri vašom pracovnom kúte elektrické zásuvky. Ak bude na váš office využitý len kút, uistite sa, že nebude nikomu v ceste alebo zaberať zbytočný priestor navyše. Tiež by váš nový office mal slúžiť len pre vašu prácu.

Ak si s tým neporadíte sami, stále sa môžete obrátiť na interiérové štúdio.

Odstráňte zbytočnosti

Neporiadok ešte nikdy nikomu nepriniesol osoh. Zbavte sa zbytočností, ktoré by ste v office mimo domu nikdy nemali a k svojej práci nepotrebujete. Taktiež majú mnohí záľubu/zlozvyk „zbierať“ perá, ceruzky a iné písacie potreby. Mnohí majú vo svojom pohári perá aj niekoľko rokov, aj vtedy ak ich už nepoužívajú alebo sú nefunkčné. Preto, nechajte si naozaj len zopár, tie, ktoré najviac používate.

Usporiadajte si káble

office

Poriadok aj za stolom aj pod stolom

Nie je novinkou, že v office sa nájde množstvo káblov. Je dôležité mať aj v nich poriadok. Existujú rôzne úchytky a iné pomôcky pre usporiadanie káblov. Zaobstarajte si ich. Druhou možnosťou, a ak máte takú možnosť, je bezdrôtová elektronika.

Osvetlenie

Osvetlenie je nesmierne dôležité. Keď pracujte cez deň, využívajte najviac denného svetla. Ak pracujete večer, alebo sa potrebujete zamerať na nákresy a dokumenty, zaobstarajte si lampu alebo iné osvetlenie, ktoré nebude natoľko namáhať vaše oči.

Označenie pracovných šanónov

office

Farebné označenie pre poriadok

Označte si popiskami všetky pracovné veci, šanóny, zošity, a všetko, čo potrebujete rýchlo nájsť v čom chcete mať vždy prehľad. Farebné nálepky alebo popisky sú jedným z najjednoduchších a najlepších organizačných pomôcok.

Nábytok

Kvalitná kancelárska stolička je základom – do nej by ste mali investovať najviac. V menšom priestore je ideálny rohový stôl – je efektívnejší a nezaberie príliš veľa miesta. Okrem pracovného stola a stoličky by ste v office mali mať nejaké police/regály.

Zanechať komentár