Antikoncepcia v dnešnej dobe už patrí k úplne bežnej a samozrejmej forme ochrany pred neželaným tehotenstvom. Dôležité je však vybrať si a rozhodnúť sa pre tú správnu, pretože máme na výber z viacerých možností.
Hormonálna antikoncepcia vo forme tabletiek
Medzi najúčinnejšiu a najspoľahlivejšiu patrí určite hormonálna antikoncepcia. Je vhodná takmer pre všetky ženy , ktoré spĺňajú určité zdravotné kritériá a nezabúdajú ju užiť pravidelne a načas, pretože pri presnom užívaní je jej spoľahlivosť vysoká. Hormonálne antikoncepčné tabletky sa v niektorých prípadoch predpisujú aj pre liečebný účinok pri gynekologických problémoch (napr. k úprave menštruačného cyklu alebo pri veľmi bolestivej menštruácii). U mladých dievčat je nápomocná pri liečbe akné.
…pomôže aj pri cestovaní
Najjednoduchšie to majú ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu aj čo sa týka cestovania a plánovania dovolenky. Ak sa chcú vyhnúť „svojim dňom“ počas obdobia, kedy cestujú a chcú si dovolenku v pokoji vychutnať, stačí len antikoncepčné tablety užívať bez sedemdňového prerušenia.
Kedy sa neodporúča?
Hormonálna antikoncepcia je však nevhodná je pre ženy, ktoré prekonali onkologické ochorenia (napr. rakovinu prsníka), pri zvýšenom krvnom tlaku, vyšších štádiách cukrovky, silných migrénach a bolestiach hlavy, pri ochoreniach srdca a obličiek aj u žien s kŕčovými žilami.
Ďalšie možnosti hormonálnej antikoncepcie
Medzi ďalšie možnosti hormonálnej antikoncepcie patrí aj antikoncepčná náplasť, ktorej výhodou je, že ju stačí nalepiť raz za týždeň a hormóny sa do tela uvoľňujú cez kožu priamo do krvného obehu a nezaťažujú tak tráviaci trakt. Medzi novinky patrí aj podkožný implantát (doba ochrany je tri roky), vaginálny krúžok či vnútromaternicový systém, ktorý sa zavádza na 5 rokov, počas ktorých pomaly uvoľňuje hormón gestagén a na rozdiel od klasického vnútromaternicového telieska je vhodný aj pre ženy, ktoré ešte nerodili.
Ako sa ešte môžete chrániť?
Ženy, ktoré zo zdravotných alebo rôznych iných dôvodov dávajú prednosť nehormonálnej antikoncepcii, môžu zvoliť spôsob ochrany napr. výpočtom plodných a neplodných dní, používaním prezervatívu, pesaru alebo zavedením vnútromaternicového telieska s obsahom medi (zavádza sa približne na päť rokov). Prípadným riešením je aj chemická antikoncepcia vo forme gélu, peny, krému alebo čapíkov.