Airsoft – čo to je? Ako sa hrá?

Štandardný

Airsoft je šport, ktorý v sebe ukrýva adrenalín, simulujúci bojové situácie a repliky skutočných zbraní. Je to tréning taktiky, tímovej akcie, ktoré prechádzajú až do prežitia v boji. Princíp airsoftu je podobný športu paintball, rozdieľ je hlavne v použivanom strelive a v replikách zbraní. V airsofte sa použivajú ako strelivo ľahké plastové guličky (BB guličky). BB guličky sa môžu líšiť váhou, najpoužívanejšie sú 0,20g a 0,25g. BB-čka majú ráž 6mm alebo 8mm.  Zbrane sú verné kópie skutočných zbraní a to platí aj pre hmotnosť. Usťova rýchlosť sa pohybuje od 60 do 200 m/s. K dispozícii vačšinou bývajú plne automatické zbrane, ktoré dokážu vystreliť až 20 guličiek behom jednej sekundy, a tak sa dá užiť neobyčajne zaujímavé a adrenalínové chvíle s vašimi priateľmi.

airsoft

Airsoft je skvelou hrou i športom.

Základy airsoftu

Airsoft je šport, pri ktorom ide hlavne o fairplay. Pri dodržiavaní základných bezpečnostných pravidiel, prioritná je ochrana očí, ide o bezpečný šport/hru.  Airsoftová hra môže mať veľa individuálnych pravidiel podla takzvaných scenárov. Scenáre pozostávajú hlavne z úloh, pri ktorých sa kreativite nekladú obmedzenia, ale mali by byť prispôsobene hráčskym skúsenostiam. Zvyknú to byť imaginárne boje špecialných jednotiek proti žoldnierom, ochrana dôležitej osoby alebo predmetu (capture the flag), dobývanie bunkra alebo budovy a deathmatch.  Možné je vymyslieť takmer čokoľvek. Airsoft sa hráva v budovách a lesoch. Séria hier zvyčajne trvá 3-4 hodiny pri tom samotná hra 15-30 minút podla kondície a pripravenosti hráčov. Výnimočne sa usporiadavajú aj celodenné a viacdňové nonstop hry.

airsoft

Airsoft sa hráva v budovách a lesoch.

Airsoft – základne pravidlá

Zasiahnutý hráč zretelne zakriči „mám“, alebo ine dohodnuté slovo a opustí bojisko so zbraňou nad hlavou, alebo zdvihnutou rukou. Každý zásah je smrteľný, ak pravidlá nie su iné. Ak sa hráč dotkne druhého hráča rukou je považovaný za mŕtveho, tzv. staber alebo knifekill. Porušenie pravidiel sa rieši napomenutím alebo vykázaním hráča z hry. Každý hrač sa zučastnuje na vlastné nebezpečenstvo a zodpovedá za svoje konanie. Airsoft sa hrá na česť-simuluje reálny boj a každý zásah, aj ten čo strelec nevidel, by mal byť uznaný.

Zanechať komentár